Gündem Haberleri

  Filistinli mahkumlar Türkiye'ye geliyor

  Hürriyet Planet
  17.10.2011 - 13:02 | Son Güncelleme:

  Hamas, İsrailli esir asker Gilad Şalit'in bırakılması karşılığında ilk aşamada serbest kalacak 40 Filistinli mahkumun Türkiye, Suriye ve Katar'a gönderileceğini açıkladı.

  Londra merkezli El Hayat gazetesinin haberine göre, Halit Meşal’in yardımcısı Musa Ebu Marzuk, Türkiye, Suriye ve Katar'ın Şalit karşılığında serbest bırakılacak mahkumları kabul ettiğini söyledi.

  Adının açıklanmasını istemeyen bir Hamas yetkilisi de AFP'ye yaptığı açıklamada, "Bu üç ülke, Mısır ve Hamas'la birlikte mahkumların sevk edilme süreci konusunda koordine olacaklar" dedi.

  İLK GRUP YARIN GELİYOR

  İsrail, 2006 yılında Gazzeli militanlar tarafından kaçırılan Şalit'e karşılık, toplam 1,027 Filistinli mahkumu iki aşamada serbest bırakacak.

  Tarihi takasın ilk aşaması yarın gerçekleşecek. Şalit'in Mısır'ın Sina bölgesine getirileceği bu aşamada İsrail 477 mahkum salıverilecek. İkinci gruptaki 550 Filistinli ise iki ay içinde bırakılacak.

  İlk grup içindeki 40 Filistinlinin yurt dışına gönderilmesi bekleniyor. Söz konusu 40 mahkumdan, 26'sının Batı Şeria, 13'ünün Doğu Kudüs, birinin de Gazzeli olduğu belirtiliyor.

  İlk aşamada serbest bırakılacak diğer Filistinliler ise ya Batı Şeria, Gazze, Doğu Kudüs ve İsrail'deki evlerine dönecek ya da Gazze Şeridi'ne sürgüne gönderilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı