GeriGündem Filistinli genci linç edeceklerdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filistinli genci linç edeceklerdi

Filistinli genci linç edeceklerdi
refid:21275860 ilişkili resim dosyası

İsrail’de 500 bin Yahudi ve 300 bin Filistinlinin yaşadığı Kudüs’ün batı bölgesinde meydana gelen iki şiddet olayı ülkede ırkçı tansiyonun ne boyutlara ulaştığını gösterdi.

Yedi İsrailli genç geçen perşembe birkaç Filistinli genci linç etmeye kalkıştı. Aynı gün bir Filistinli taksiciye molotof kokteylli saldırı düzenlendi ve 5 kişi ağır yanıklar aldı.
Filistinli Cemal Culani adlı genç, bir İsrailli genç kızın bir Arap tarafından taciz edildiğini söylemesi sonrası olayla ilgili olmadığı halde bir grup tarafından öldüresiye dövüldü. Culani, hastaneye kaldırılırken olayda ikisi kız, biri 13 yaşında gençlerin yer alması İsrail’de endişe yarattı. Gözaltındaki yedi kişiden biri olan 15 yaşında sanık, “Bana kalsa o ölebilir, çünkü o bir Arap” sözleri buna tuz biber ekti. Olayın meydana geldiği Zion Meydanı’nda gelip geçen yüzlerce kişinin ise olaya müdahale etmemesi İsrail’de ırkçılık, şiddet ve İsrail toplumunun bu noktaya nasıl geldiği yönünde tartışmalara yol açtı.

İsrail suçlu arıyor

The Jerusalem Post gazetesi, “İsrail’in Yahudi, demokratik bir devlet olarak meşru kendini savunma hakkı ile bu tür gayri-ahlaki şiddet eylemlerini ayırması gerekiyor” yorumunu yaptı. Yediot Aharonot gazetesinde bir yorumcu ise “Nasıl oluyor da 13 yaşında bir çocuk içinde böyle bir kötülük barındırabiliyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle