Gündem Haberleri

  Filistin'den Suriye'ye yardım

  AA
  05.08.2012 - 18:22 | Son Güncelleme:

  Filistin halkının bağışlarıyla toplanan gıda ve tıbbi malzemelerin bulunduğu yardım konvoyu, düzenlenen törenle Suriye'ye hareket etti.

  Ramallah'ta düzenlenen törene, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile üst düzey yetkililer de katıldı.

  Abbas, törende yaptığı konuşmada, “Bugün ilk yardım konvoyu, Batı Şeria'dan, Filistin topraklarından Suriye'ye doğru hareket ediyor. Kardeşlerimize yardım etmek için Filistin'in başka kentlerinden de kafileler yola çıkacaktır” dedi.

  16 kamyon ilaç ve gıda ürünlerinden oluşan yardım malzemelerinin yaklaşık 600 bin avro değerinde olduğu ve Filistinli şirketler, işadamları ve hayırsever vatandaşların katkılarıyla toplandığı belirtildi.

  Ramallah'taki başkanlık sarayı önünden hareket eden konvoyun, Ürdün üzerinden Şam'a ulaşması öngörülüyor.

  Suriye'deki Filistinlilere Yardım Komitesi Başkanı Muhammed Eştiyye de işadamlarından ve sivil toplum örgütlerinden oluşan komitenin, 11 Temmuz'da,
  “Suriye'deki kardeşlerimize yardım ediyoruz” kampanyasını başlattığını hatırlattı.

  Mahmud Abbas'ın komiteye 280 bin dolar değerinde bağış yaptığını aktaran Eştiyye, Türkiye'deki Filistinli işadamları ve şirketlerden de yardım aldıklarını dile getirdi.

  Yoğun bir Filistinli nüfusun bulunduğu Suriye'de, perşembe günü başkent Şam'da Filistinli mültecilerin kaldığı Yermuk kampına düzenlenen havan topu saldırısında en az 20 Filistinli hayatını kaybetmiş, 65 kişi de yaralanmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı