Gündem Haberleri

  Filistin'de onbinlerce kişiden karikatür protestosu

  A.A.
  03.02.2006 - 16:01 | Son Güncelleme:

  Avrupa gazetelerinde İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayınlanmasının ardından Filistin'in çeşitli kentlerinde on binlerce kişi protesto gösterisi yaptı.

  Batı Şeria'nın Ramallah kentinde yağmur altında yürüyen yüzlerce protestocu, “Bin Ladin canımız”, “Danimarka havaya uçurulmalı” şeklinde slogan attı. Protestoya katılan 37 yaşındaki terzi İsmail Hasan, “Peygamberimizin adını lekeleyen herkes idam edilmeli” diye tepkisini dile getirdi.

  Filistin'de cuma hutbelerinde karikatürler kınandı. Gazze'deki Ömeri camisinin imamı, 9 bin kişiye hitaben, “Karikatürlerin sorumlularının kafası kesilmeli” dedi. Nablus'taki bir cami imamı olan Hasan Şerif ise “Dinler savaşı istiyorlarsa biz hazırız” diye konuştu. Nablus'ta binlerce kişinin katıldığı gösteride en az 10 Danimarka bayrağı yakıldı. Cenin'de de yaklaşık 1500 kişi Danimarka süt ürünlerini yaktı. Gazze'de ise aralarında Hamas militanlarının bulunduğu yaklaşık 10 bin kişi yürüyüş yaptı, militanlar havaya ateş açtı.

  Öte yandan, yabancı diplomatlar, yardım çalışanları ve gazetecilerin kaçırılma tehlikesi nedeniyle Filistin bölgelerinden ayrılmaya başladığı belirtildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı