GeriGündem Filistin Yönetimi Goldstone Raporu oylamasını erteledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filistin Yönetimi Goldstone Raporu oylamasını erteledi

Filistin Yönetimi Goldstone Raporu oylamasını erteledi
refid:16864878 ilişkili resim dosyası

Filistin Belgeleri’ne göre, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği Dökme Kurşun Operasyonu hakkında hazırlanan Goldstone Raporu’nun BM’deki oylaması, ABD’nin araya girmesiyle ertelendi.

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor        

 

2 Ekim 2009 tarihinde, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin, 2008-2009 Ocak döneminde düzenlenen Dökme Kurşun Operasyonu hakkında hazırlanan Goldstone Raporu’nu destekleyen bir karar açıklaması bekleniyordu.

 

Ancak, Filistin Yönetimi, ABD ve İsrail’in çekincelerini belirtmeleri üzerine, kararın açıklanması Mart 2010’a ertelendi. BM İnsan Hakları Konseyi’nin kararı, İsrailli yetkilileri savaş suçları mahkemesinde yargılanmanın eşiğine getirebilirdi.Ancak Filistin Belgeleri, Filistin Yönetimi’nin ABD’nin verdiği güvenceler ve İsrail’e yönelik beklentiler nedeniyle kararın ertelenmesini istemeye ikna edildiklerini gösterdi.

 

Eylül 2009’da yayımlanan, Güney Afrikalı eski bir yargıç olan Richard Goldstone’un raporu, Dökme Kurşun Operasyonu’ndan İsrail güçlerinin çok sayıda savaş suçu işlediğini belirtmiş, aynı suçu Hamas’ın da işlediğini ifade etmişti.

 

ABD ve İsrail, raporun Ortadoğu barış görüşmelerini tehlikeye atacağı itirazında bulunmuştu. Filistin Yönetimi Mahmud Abbas ise raporun oylanmasından önce daha fazla uluslararası destek sağlanması gerektiğini belirtmişti. Abbas, Ekim 2009’da, “Yeterli desteği alamayacağımızı düşündüğümüz için oylamanın ertelenmesini talep ettik” açıklamasını yaptı.

 

Filistin Belgeleri, oylamanın öncesindeki haftalarda, ABD’nin Filistin Yönetimi’yle temasa geçtiğini ve Ortadoğu barış sürecinin yeniden başlaması için raporun ertelenmesini istediğini gösteriyor.

 

24 Eylül 2009 tarihinde, Filistin Yönetimi baş müzakerecisi Saib Erekat ve ABD Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell arasında yapılan görüşmede, Mitchell, “Görüşmeleri en kısa zamanda yeniden başlatmak istiyoruz. İsrail’e sunmak için yeni bir anlaşma paketi hazırlıyoruz” dedi.

 

Erekat ise “Başarısız olacak bir sürece girmeyi göze alamam. Varlığımı ve yaşam biçimimi korumaya çalışıyorum” dedi.

 

Bunun üzerine Mitchell, ABD Başkanı Barack Obama’nın “tavrının kalıcı olduğunu; sürece devam etmeleri gerektiğini; süreci ertelemenin kimseye faydası olmayacağını” söyledi. Mitchell, ABD’nin Filistin’in arkasında olduğunu belirterek, “Sonaylarda vaktimin yarısını sadece mali alanda olmamak üzere size destek sağlamakla geçirdim. Belirlediğimiz çizgide ilerleyeceğiz” dedi.

 

Mitchell, Goldstone Raporu’nun oylanacağı 2 Ekim’in bir gün öncesi için Erekat’ı Washington’da davet etti. Washington’daki görüşmelerde ABD Filistin Yönetimi’ne daha fazla güvence verirken, oylamanın yapılması gereken gün New York’ta bulunan Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Abbas, oylamanın ertelenmesi için devreye girdi. Aynı gün, Erekat ile Mitchell tekrar bir araya geldi ve Erekat ABD’nin desteğini kaybetmemek için erteleme talebini kabul etti.

 

TÜM İDDİALARI REDDETTİ

Filistin Belgelerini “iftira kampanyası” olarak belirten Erekat, geniş çaplı bir anlaşma olmadan tek bir imtiyaz vermeyi kabul etmeyeceklerini açıkladı.

 

Guardian’a açıklamalarda bulunan Erekat, İsrail ile gizli görüşmeler yaptığını reddetti ve belgelerin, “barış adına Filistin’in ne kadar ciddi olduğunu gösterdiğine dair ders oluşturduğunu” söyledi.

 

Erekat gönderdiği mektupta, Belgelerden anlaşılan şey, Filistinli müzakerecilerin sürekli olarak büyük bir ciddiyetle masaya oturdukları ve sadece reddedildiğimizdir” dedi.

DÜNYA BASININDAN DİKKAT ÇEKEN DİĞER MANŞETLER

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

Planet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetPlanet

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle