Gündem Haberleri

  Filistin yakılan bebek için UCM'ye başvurdu

  Hürriyet Haber
  03.08.2015 - 21:00 | Son Güncelleme:

  Filistin yönetimi, Yahudi yerleşimcilerce yakılarak öldürülen bebek için Uluslararası Ceza Mahkemesine başvuruda bulundu.

  Filistin yönetimi, Yahudi yerleşimciler tarafından yakılarak öldürülen 18 aylık Ali Devabişe için Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) başvurdu.

  Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, yaptığı yazılı açıklamada, Devabişe'nin öldürülmesinin de dahil olduğu "Yahudi yerleşimci terörizmi" ile ilgili hazırlanan dosyayının UCM'ye sunulduğunu belirtti.

  Lahey'de UCM Başsavcısı Fatou Bensouda'ya verilen dosyanın, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın talimatıyla hazırlandığını ifade eden Maliki, başvurunun, Yahudi yerleşimcilerin Nablus kentinde bir bebeğin ölümüne yol açan saldırısının ardından yapıldığına dikkati çekti.

  Filistin yakılan bebek için UCMye başvurdu Batı Şeria'da kundaklanan bir evde 18 aylık bir bebek yanarak öldü

  Maliki, Bensouda'nun, Filistin topraklarındaki "tehlikeli gelişmeler ve kundaklama olayları" hakkında bilgilendirildiğini de kaydetti.

  "Devam eden işgal ve Yahudi yerleşim yerleri faaliyetlerinin bu tür suçlara yol açtığını" vurgulayan Maliki, UCM'ye sunulan dosyanın "özelde kundaklama olayları, genelde ise Yahudi yerleşimci terörüyle ilgili detayları içerdiğini" bildirdi.

  İsrail'in savaş suçu işlediğini ifade eden Maliki, UCM'ye Filistin topraklarındaki durumla ilgili soruşturma başlatması çağrısında bulundu.

  Yahudi yerleşimcilerin 30 Temmuz gecesi Nablus kentinin güneydoğusundaki Duma beldesinde Filistinlilere ait bir evi ateşe vermesi sonucu çıkan yangında, Ali Devabişe adlı bebek hayatını kaybetmiş, anne, baba ve 4 yaşındaki diğer oğulları da ağır yaralanmıştı. Devabişe'nin yakılarak öldürmesi, uluslararası toplum ve Filistin'de infiale yol açmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı