Gündem Haberleri

  Filistin sorunu masada

  ANKARA
  16.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gül: Türkiye ve Mısır’ın bölgede en üst seviyede iş birliği yapmaları eminim ki çok dikkat çekici bir görüntüdür. Mübarek: İsrail’in Batı Şeria’daki tutum ve uygulamalarının barış sürecine yarar getirmeyeceğinde mutabıkız.

  MISIR Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuğu olarak dün Ankara’ya geldi. İki Cumhurbaşkanı önce baş başa, ardından da heyetler arası görüşme yaptı. Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Gül, “Türkiye ve Mısır, Doğu Akdeniz’in iki çok önemli ülkesi olduğu gibi İslam dünyasının da önemli iki ülkesidir. Özellikle Orta Doğu Barış Süreci’ni gözden geçirdik. Filistinlilerin uzlaşmalarıyla ilgili konular hakkında Mısır’ın büyük gayretlerini yakinen takip ediyoruz. Filistin davası aynı zamanda Türkiye’nin de Mısır’ın da en öncelikli meselelerinden birisidir” dedi. Mübarek de, Türkiye’nin Filistin sorunu için harcamakta olduğu çabaların her zaman “takdire şayan” olduğunu söyledi. Mübarek, “İsrail hükümetinin Batı Şeria’daki tutumu ve uygulamaları ile Gazze’deki ablukasına devam etmesinin barış sürecine yönelik tehlike yarattığını” belirterek, “Bu tutumun yarar getirmeyeceğinde mutabıkız” diye konuştu. Mübarek, kaldığı otelde Başbakan Tayyip Erdoğan ile de 45 dakika süren görüşme yaptı.

  El ele Ankara seyri

  ÇALIŞMA ziyaretinde bulunmak için Ankara’ya gelen Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’i, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde karşıladı. Mübarek’in Çankaya Köşkü’ne gelişi sırasında Büyük Şeref Kapısı’na çıkan Gül, Mübarek ile makam aracından inince tokalaştı. Her iki cumhurbaşkanı tokalaşarak, gazetecilere poz verdi. Karşılamanın ardından Gül’ün, Mübarek onuruna verdiği öğle yemeğine geçildi. Bu arada Gül, bir süre sohbet ettiği Mübarek’in elinden tutarak makam odasının penceresine götürdü ve Ankara manzarasını gösterip, çevreyle ilgli bilgi verdi. Daha sonra Gül ile Mübarek, Türkiye ve Mısır’ı ilgilendiren ortak konuları ele aldılar. Baş başa görüşmelerde ayrıca, bölgesel konular görüşülürken, Ortadoğu ve Filistin sorunlarına da çözüm bulunması için görüş birliğine varıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı