Gündem Haberleri

  Filistin kampı bombardımana tutuldu

  Hürriyet Planet
  03.08.2012 - 14:43 | Son Güncelleme:

  Suriye'nin başkenti Şam'da Filistinli mültecilerin yaşadığı Yermük mülteci kampındaki işlek bir sokağın bombalanması sonucu 21 kişi yaşamını yitirdi.

  Suriye muhalefetine yakınlığı ile bilinen İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, bombardımanın kimin tarafından düzenlendiğinin bilinmediğini söyledi.

  Görgü tanıkları Ramazan alışverişi nedeniyle kalabalık olan dar bir sokağa havan toplarının isabet ettiğini belirtiyor.  Suriye'de muhaliflerin de ordunun da elinde bu silahlar bulunuyor.  

  Şam'da 150 bin kadar Filistinli'ye ev sahipliği yapan Yemrük mülteci kampı yakınlarında Suriye ordusu ve silahlı militanlar arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyordu. Çatışmalar Yermük'ün de bulunduğu kentin güney kısımlarında özellikle El Tedamon'da yoğunlaşmıştı.

  KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

  Filistin Suriye Devrimi ile Dayanışma Komitesi saldırının Şebbiha milisleri tarafından düzenlendiğini iddia etti ve ölenlerin ikisinin çocuk olduğunu duyurdu.

  Suriye resmi haber ajansı SANA'nın haberine göre saldırı "paralı teröristler" tarafından düzenlendi.

  FİLİSTİNLİLER ARADA KALDI

  Filistinliler Suriye'de olayların başladığı 17 aydan bu yana tarafsız pozisyonlarını korumaya çalışıyorlar. Suriye'de doğup büyüyen genç Filistinliler rejim veya militanların yanında yer alıyorlar.

  Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Temmuz ayında Halep kenti yakınlarında kaçırdığı 16 Filistin Kurtuluş Ordusu (FKO) üyesini öldürmüştü.

  FKO ise ÖSO'yu İsrail'in çıkarlarına hizmet etmekle suçlamştı.

  ÖSO Temmuz sonunda yayınladığı bir bildiride rejim yanlısı olmakla suçladığı Filistinli örgütleri meşru hedef sayacaklarını açıklamıştı.

   * Kullanılan resim temsilidir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı