Gündem Haberleri

  Filistin için otoyol diplomasisi

  Uğur ERGAN / ANKARA
  02.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin’de El Fetih ile Hamas arasında yaşanan "kongre krizini" çözmek için Lübnan’da makam aracını durdurarak "otoyolda diplomasi" yaptı.

  Davutoğlu ve beraberindeki heyet, önceki gün Güney Lübnan’da görev yapan Türk birliğini ziyaret ettikten sonra sahil otoyolundan başkent Beyrut’a dönmek için yola çıktı. Yoğun güvenlik önlemi eşliğinde hareket eden Türk konvoyu Beyrut yakınlarında aniden otoyolda durdu. Heyette şaşkınlık yaşanırken, konvoyun neden durduğu kısa sürede anlaşıldı. Davutoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’tan gelen telefon üzerine rahat konuşabilmesi için makam şoföründen aracı durdurup yol kenarına park etmesini istedi. Davutoğlu’nun araç içinde Abbas’la konuşmasını bitirmesinden sonra konvoy yeniden yola koyuldu. Davutoğlu ile Abbas, El Fetih’in salı günü Batı Şeria’da yapılacak kongresi nedeniyle, El Fetih ile Hamas arasında yaşanan sıkıntıyı görüştü. Abbas, kongreye katılmak için Gazze’den Batı Şeria’ya gelmek isteyen 300 kadar El Fetih üyesine Hamas yönetiminin çıkış izni vermemesinden şikáyetçi oldu. Hamas, El Fetih üyelerine çıkış izni verilmesine karşılık El Fetih’ten Batı Şeria’daki cezaevinde bulunan 200 kadar Hamas yandaşının serbest bırakılmasını istiyor.

  Birliğe ziyaret/images/100/0x0/55ea18e6f018fbb8f86b12bb

  Davutoğlu, ülkenin güneyinde bulunan Türk İstihkam ve İnşaat Birliğini ziyaret etti. Davutoğlu, Sur Kenti yakınındaki Şaikiye Kasabası’nda barış gücü bünyesinde görev yapan Türk Birliği’nde, Türk Birliği Komutanı Binbaşı Fatih Yıldırım ve Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Tayfun Albayrak tarafından karşılandı. Subaylarla tokalaşan Davutoğlu, şeref defterini imzaladı ve birliğin 2006 yılından bu yana sürdürdüğü faaliyetlerle ilgili brifingi izledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı