Gündem Haberleri

  Filistin Devlet Başkanı Meclis'i 11 Temmuz'da toplantıya çağırdı

  A.A.
  05.07.2007 - 17:49 | Son Güncelleme:

  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 11 Temmuzda meclisi toplantıya çağırdı. Abbas, Ramallah'ta yayımladığı kararnameyle meclisin olağan yeni açılış oturumu için 11 Temmuz tarihini belirlerken, uzmanlar, meclisin toplanma şansının çok az olduğu yönünde görüş bildirdi.

  Abbas'ın meclis oturumunda gizli oyla yeni meclis başkanı seçme arayışında olduğu belirtilirken, 74'ü Hamas ve 45'i El Fetihli üyelerden oluşan 132 sandalyeli meclisin toplanması için yeter sayının 67 olduğu ifade ediliyor. Hamas'ın 74 milletvekilinden 39'u da İsrail'de tutuklu bulunuyor. Bunlar arasında Meclis Başkanı Aziz Duveyk de yer alıyor.
  Bu arada, Orta Doğu Dörtlüsünün 16 Temmuzda toplanabileceği bildirildi.

  Rusya, AB, ABD ve BM'den oluşan Orta Doğu Dörtlüsünün bünyesinde AB'nin temsilcisi Marc Otte, daha önceki bir tarihte toplanması planlanan, ancak Hamas'ın Gazze Şeridi'nin kontrolünü ele geçirmesinin ardından ertelenen toplantının yeni tarihi olarak 16 Temmuzun önerildiğini açıkladı.

  Mısır'da Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ile bir araya gelen Otte, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, 16 Temmuz tarihinin önerildiğini, ancak ilgili taraflar arasında bu tarihin herkese uyup uymayacağının belirlenmesi için temasların sürdüğünü kaydetti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı