Gündem Haberleri

  Filistin askısı Savcı'da

  Hürriyet Haber
  30.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meclis, işkencecilerin cezalandırılması için düğmeye bastı

  TBMM İnsan Hakları Komisyonu, İstanbul Küçükköy Karakolu'nda bulunan ‘Filistin askısı’nı, resmi talep üzerine Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Komisyon Başkanı Pişkinsüt, Adalet Bakanı'ndan işkenceden beraat eden 16 polis hakkındaki kararın bozulması için çalışmasını istedi.

  İŞKENCENİN kitabını yazan TBMM İnsan Hakları Komisyonu, şimdi de işkencecilerin cezalandırılması için düğmeye bastı.

  Komisyon, İstanbul Küçükköy Karakolu'nda bulunan ‘Filistin Askısı’nı, resmi talep üzerine Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

  Komisyon, 6'sı yayımlanan, 8'i hazırlık aşamasında olan 14 raporu, tek bir rapor kitap haline getirecek. Komisyon Başkanı Sema Pişkinsüt, dün Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ü ziyaret etti.

  EMİR VERİN

  Pişkinsüt, Şanlıurfa ilindeki cezaevi ve emniyet müdürlüğündeki incelemeleri sonunda oluşturulan raporu, Türk'e sundu. Pişkinüst, 16 polis memuru ve bir doktorun işkence suçlamasından beraat ettiğini anımsatarak, ‘‘CMUK'un 343.maddesi gereğince, Adalet Bakanı'nın yazılı emri ile kararı bozma isteminde bulunmasını talep ediyoruz. Yargıtay, bu kararı esastan incelemelidir’’ dedi.

  Türk de ilgili birimlere, cezaevi raporu ve Yargıtay'a başvuru konusunda gerekenin yapılması talimatını verdi.

  Pişkinsüt, raporlarını, Başbakan başta olmak üzere tüm liderlere ve milletvekillerine gönderdiklerini de kaydetti.

  İşte Meclis'teki delil

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun, İstanbul'daki karakol baskınlarında el koyduğu Filistin askısı, dün basın mensuplarına da gösterildi. Filistin askısı, Ankara Cumhuriyet Başsavavcılığı İdari İşler Müdürü Vedat Koçyiğit'e, resmi bir tutanakla teslim edildi. Askı, İstanbul Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletilecek. 2.15 metre uzunluğundaki kalasın üzerinde 12 metre boyunda ipler bulunuyor.

  Resmi tören

  TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı DSP'li Sema Pişkünsüt, Meclis'te düzenlenen resmi bir törenle filistin askısını savcılık yetkililerine teslim etti.

  Akbulut’tan övgü: Çok iyi çalıştılar

  Sema Pişkinsüt ve komisyon üyeleri, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'u da ziyaret etti. Pişkinsüt, Akbulut'tan, işkence raporlarının Genel Kurul'da görüşülebilmesi için yardımcı olmasını istedi. Pişkinsüt raporları hazırlarken, 8 bin 500'e yakın mahkum ile yüzyüze görüşmelerde bulunduklarını anlattı. Komisyonun yaptığı çalışmalardan memnuniyet duyduğunu belirten Akbulut, insan hakları ve hukukun üstünlüğü tam olarak sağlanamadan, çağdaş demokrasiye ulaşılamayacağını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı