Gündem Haberleri

  Filipinli müslümanlar savaş başlattı

  Hürriyet Haber
  19.11.2001 - 13:12 | Son Güncelleme:

  Filipinler Hükümetiyle 1996'da imzalanan barış anlaşmasının ardından hükümet tarafına geçen eski ayrılıkçı Müslüman lider Nur Misuari, Filipinler hükümetine savaş ilan etti.

  Misuari'nin yardımcısı Addürrahman Cemaseli yaptığı açıklamada, Nur Misuari'nin hükümete savaş açtığını ve Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MNLF) militanlarının Jolo adasında bulunan askeri ileri karakollara  saldırı düzenlediğini ve bu karakolları ele geçirdiklerini belirtti.

  Müslüman militanlarla askerler arasında çıkan bu çatışmalarda 48 militan ve 3 asker öldürüldü.

  Askeri yetkililerin açıklamasına göre, güneydeki Jolo adasında NurMisuari liderliğindeki militanların karargahına karşı bugün düzenlenen operasyonda 48 militan öldürüldü. Çıkan çatışmada üç de asker yaşamını yitirdi.

  Misuari, bağımsız din devleti kurmak için savaşırken 1996 yılında Manila ile barış anlaşması yapmış, ancak anlaşmayı bozarak adamlarını yeniden saldırıya geçirmişti.

  Daha önce, Jolo adasındaki güvenlik yetkilileri, Filipinler ordusundaki Müslüman askerlerin adada ayaklandıklarını ve burada bulunan askeri ileri karakolları ele geçirdiklerini, ayaklanan askerlerin 1996'da imzalanan barış anlaşmasıyla Filipinler ordusuna katılan Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin (MNLF) eski militanları olduğunu açıklamıştı.

  Eski ayrılıkçı Müslüman lider Misuari, Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin başkanı olarak 1996'da hükümetle barış anlaşması yaptığında, özerklik karşılığında ayrılma talebinden vazgeçmişti.

  Misuari daha sonra, Sulu, Tawi Tawi, Maguindanao ve Lanao del Sur illerini kapsayan yarı özerk bölgenin yöneticisi olarak atanmıştı.

  Misuari'nin yaptığı bu anlaşma, anlaşmaya katılmayan diğer Müslüman gruplar tarafından kınanmış ve Misuari'nin davalarına ihanet ettiğini savunmuşlardı.

  FİLİPİNLER ORDUSUNDAKİ MÜSLÜMAN ASKERLER AYAKLANDI
    
  Filipinler ordusundaki Müslüman askerler, Jolo adasında ayaklandıkları ve burada bulunan askeri ileri karakolları ele geçirdi.

  Jolo adasındaki güvenlik yetkilileri, ayaklanan askerlerin 1996'da imzalanan barış anlaşmasıyla Filipinler ordusuna katılan Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin (MNLF) eski militanları olduğunu belirtti.

  Bu arada yerel polis şefi, ayaklanmayı doğrulamayı reddederek, Jolo adasındaki bir piyade birliğine ait genel karargahın havan topu saldırısına maruz kaldığını kaydetti.

  Polis şefi, bölgedeki sivil halkı korumak ve hükümet binalarının güvenliğini sağlamak amacıyla bir polis birliğinin gönderildiğini açıkladı.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı