Gündem Haberleri

  Filipinler'de terör operasyonu

  Hürriyet Haber
  31.01.2002 - 08:20 | Son Güncelleme:

  ABD, terörizme karşı savaşının ikinci aşaması için düğmeye bastı. Afganistan'dan sonra şimdi de Filipinler'deki dinci gerillara karşı operasyon başlatıldı.

  ABD askerlerinin, Filipinler ordusuyla birlikte, ülkenin güneyinde Ebu Seyyaf örgütüne bağlı aşırı dinci teröristlere karşı ortak operasyon başlattığı bildirildi.

  Resmi yetkililer, Filipinler Genelkurmay Başkanı General Diomedio Villanueva tarafından Ebu Seyyaf örgütüne karşı resmen başlatılan ve altı ay sürmesi beklenen operasyona yaklaşık 600 Amerikan askerinin katıldığını belirtti.

  Bu operasyon çerçevesinde, Amerikan askerlerinin 3 bin 800 Filipinli askeri anti-terör operasyonlarına hazırlamak amacıyla eğiteceği ve genel olarak örgüte karşı doğrudan savaşıma girmeyeceği kaydedildi. Buna karşın, Amerikan askerlerinin örgütün saldırısına uğramaları halinde kendilerini savunacağı bildirildi.

  General Villanueva daha önceki açıklamasında, aşırı dinci Ebu Seyyaf örgütünün Suudi terörist Usame Bin Ladin'den destek ve yardım aldığını söylemişti.

  Nüfusunun çoğunluğu Katolik olan Filipinler'in güneyinde bağımsız bir İslam devleti kurmak için savaşan Ebu Seyyaf örgütü, fidye almak amacıyla sık sık rehine alıyor. Örgüt, isteklerinin yerine getirilmesi için kaçırdığı rehineleri kafalarını keserek öldürüyor.  
   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı