Gündem Haberleri

  Filipinler'de kanlı baskın

  Hürriyet Haber
  04.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FİLİPİNLER ordusu, 21 rehineyi alıkoyan Jolo adasındaki Müslüman militanları kuşattı ve çıkan çatışmada iki yabancı turistin öldüğü açıklandı. Bu arada militanlar Devlet Başkanı Yardımcısı Glora Arroyo'yu telefonla aradı.

  Yetkililerin verdiği bilgiye göre, 23 Nisan'da Malezya'daki bir sualtı cennetinden kaçırılan, aralarında yabancı turistlerin de bulunduğu rehinelerin bir başka yere nakli sırasında olaylar çıktı. Ordu, ağır silahlarla donanmış militanları kuşattı. Direnen militanların ateşi sonucu iki asker öldü, altı asker yaralandı. Kanlı operasyonda iki rehinenin can verdiği haberi ordu tarafından yalanlandı ve militanların rehineleri propagandalarına alet ettikleri kaydedildi. Ebu Seyyaf militanlarının komutanı ise bir beyazın kazara vurulduğunu, bir beyaz kadının ise kalp krizinden can verdiğini belirtti.

  Hükümet basın sözcüsü Ronaldo Puno'nun verdiği bilgiye göre, Müslüman militanlar Ebu Sayyaf adına telefonla Gloro Arroyo ile görüştü. Arroyo, Devlet Başkanı Joseph Estrada'nın talimatıyla hareket etti ve militanlardan aldığı mesajı iletti. Müslüman militanlar ilk kez üst düzey bir devlet görevlisiyle doğrudan diyaloğu yeğledi. Görüşmenin içeriği konusunda ayrıntı verilmedi.

  Öte yandan Basilan adasında yine Ebu Seyyaf tarafından kaçırılan 27 kişiden 4'ü ordu tarafından kurtarıldı. Yetkililer, operasyonla ilgili ayrıntılı açıklama yapmadı. Savunma Bakanı Orlando Mercado da, kurtarma operasyonunun devam edeceğini belirtti. 22'si çocuk olan rehineler, 20 Mart'ta rehin alınmıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı