Gündem Haberleri

  Fil mahkemesi idam kararı verdi

  Hürriyet Haber
  31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FİLDİŞİ AVCISINI EZDİLER

  Afrika ülkesi Botswana'da bir grup fil, bu hayvanları nasıl vurduğunu anlatarak övünen bir fildişi avcısını ‘yargılayarak’ öldürdü.

  Viskiyle avını kutluyordu

  Michael Ansara adlı avcı, bir fili öldürüp dişlerini söktükten sonra ormanlık alanda viski içerek kutlama yaparken, bir grup fil tarafından kuşatıldı. Olay, bölgeyi helikopterle denetleyen güvenlik yetkilileri tarafından da izlendi. Ağaçlar çok sık olduğu için helikopteri indiremeyen yetkililerin verdiği bilgiye göre, filler avcının etrafında dakikalarca dönerek çeşitli sesler çıkardılar. Fillerden biri öne fırlayarak Ansara'yı tekmeledi, ardından üzerine koyduğu ayağını yavaş yavaş bastırarak avcıyı öldürdü.

  Çok akıllı hayvanlar

  Bir yetkili, verilen cezayı uygulayan filin, Michael Ansara'nın öldürdüğü yavrunun ailesinden ve hatta babası olduğunu ileri sürdü. Bir güvenlik yetkilisi, ‘‘Bence bu bir yargılamaydı’’ dedi. Hayvan davranışları uzmanı olan Dr. Rolf Hardwick, fillerin çok zeki olduğunu belirterek, ‘‘Filler ölen yakınları için üzülürler; bu olay bir adalet kavramına sahip olduklarına işaret ediyor. Daha önce de, eşlerini kıskanan fillerin başlarını sert yerlere vura vura intihar ettiklerini görmüştük’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı