Gündem Haberleri

  FIDH: Biber gazında kurallar ihlal edildi

  Arzu ÇAKIR MORIN/PARİS
  20.06.2013 - 12:31 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “Açın bakın Avrupa müktesebatına, biber gazı Avrupa müktesebatına uygun kullanıldı” sözlerine merkezi Paris’te bulunan ve bir süre önce Genel Kurulu’nu İstanbul’da toplayan Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu FIDH’tan yanıt geldi.

  "Türkiye’de polis biber gazını uluslararası normlara aykırı olarak kullanmıştır” diye yazılı açıklama yapan FIDH, “Biber gazı ve toplumsal olaylar araçlarını uluslararası normların dışında ve orantısız kullanan görevliler hakkında soruşturma yapılıp, sorumluları yargılanmadan Türkiye’ye biber gazı satışının durdurulması” çağrısında bulundu.

  ENDİŞEYLE İZLİYORUZ
  Uluslararası organizasyonlardan derhal tarafsız bir gözlemci heyet kurarak olayları incelemek üzere Türkiye’ye göndermesini isteyen Federasyon, “Olaylarda ölümlerin ve ağır yaralanmaların orantısız kullanılan plastik mermi ve gaz zehirlenmesinden gerçekleştiği belirtiliyor. Yaralılara yardım eden doktorlar ve hemşireler tutuklanıyor. Hükümet ise göstericileri terörist olarak niteliyor. BM’nin insan hakları organlarının da kınadığı ihlaller, medyaya uygulanan baskılar, olayları yansıtan az sayıda bağımsız medya organının dev cezalara çarptırılması endişe ve dikkatle izleniyor” ifadesini kullandı.

  "BİBER GAZI SATIŞI DURDURULSUN"
  Hürriyet’e konuşan FIDH yetkilileri, Türkiye'deki müdahalenin 1990’da kabul edilen “Birleşmiş Milletler, güvenlik güçlerinin, ateşli silahlar ve güç kullanılmasına dair temel prensipler” kararına aykırı olduğunu dile getirdi. Yetkililer, “Türkiye’de yaşananlar, bu kararın tümüyle dışında hareket edildiğini ortaya koymuştur. Karara göre, birincisi orantılı güç kullanılmalı. İkincisi bunun gerekli olduğu gerçekten kanıtlanmalı. Üçüncüsü biber gazı ya da plastik mermiler doğrudan kişiyi hedef almamalı. Topluluğu dağıtmak amaçlı genele sıkılmalı. Dördüncüsü ve en önemlisi ise kapalı alanlarda kullanımı kararda açık bir dille yasak. Bütün bu prensipler gereği BM kararına aykırı hareket edilmiştir. FIDH’dan üç kişilik bir heyet bu konuyu da araştırmak üzere şu anda İstanbul’da. Hükümetten beklentimiz sorumluları ortaya çıkaracak soruşturmayı bir an evvel başlatmasıdır. Gerek iç, gerekse dış gözlemcilerin soruşturması sonuçlanana kadar da Türkiye’ye biber gazı satışının askıya alınması çağrısı yapıyoruz” diye konuştu.

  Türkiye’ye biber gazı satışlarının ABD, Brezilya ve Güney Kore’den yapıldığı belirtiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı