Gündem Haberleri

  Fiba’nın Marks&Spencer’da 480 milyon dolarlık planı var

  Demet CENGİZ BİLGİN
  23.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Marks & Spencer (M&S), İngiltere’den sonraki en büyük pazarı Türkiye’de 2010’da 230 milyon dolar ciro hedefliyor.

  Türkiye üzerinden yürütülen Rusya ve Ukrayna’da ise hedef 250 milyon dolar ciro. M&S’nin bu ülkelerdeki faaliyetlerini yürüten Fiba Holding, böylece 2010’da 480 milyon dolar ciro gerçekleştirecek.

  İNGİLTERE’nin en önemli perakende zinciri Marks & Spencer (M&S), 12 yıldır faaliyet gösterdiği Türkiye’de 150 milyon dolar olan cirosunu 2010’da 230 milyon dolara çıkaracak. Türkiye ile beraber M&S’nin Rusya ve Ukrayna faaliyetlerini de yürüten Fiba Holding bu ülkelerden ise 2010 yılında 250 milyon dolar ciro bekliyor. M&S Türkye Genel Müdürü Esra Erkmen, böylece 2010 yılında toplam cirolarının 480 milyon dolar olacağını açıkladı.

  47 MAĞAZA OLACAK: 125 yılılk M&S’in 1995 yılında Türkiye’ye geldiğini ancak Fiba Holding’in 1999’da franchise haklarını aldığını belirten Esra Erkmen, şu anda Türkiye’de 28 mağazaları olduğunu ve yılı 34 mağazayla kapatacaklarını söyledi. 12 şehirde toplam 30 bin metrekare satış alanına ulaştıklarını anlatan Erkmen "Türkiye ciromuz yıl sonunda 150 milyon dolar olacak. Türkiye’de perakendecilik inanılmaz gelişiyor, alışveriş merkezi sayısı giderek artıyor. 2010 yılında 47 mağaza sayısına ve 230 milyon dolar ciroya ulaşmayı hedefliyoruz" dedi. Erkmen, M&S’in marka gücü ve alışveriş sonrası verdiği hizmetlerle marka akınının yoğun rekabete sebep olduğu Türkiye pazarında başarılı olduklarını söyledi.

  YENİ ÜLKELER: Türkiye’deki başarının Fiba Holding’in M&S’i başka ülkelere de taşımasının önünü açtığını belirten Fiba Holding Perakende Grubu Başkanı Oya Sener "Türkiye’de çok başarılı olunca cesaretimiz arttı. Başka ülkeleri de istedik. İngiltere olur dedi. 2005 yılından itibaren Rusya’da mağaza açmaya başladık. Şu anda iki mağaza var ve iki yıl içinde bunu 14’e çıkarıyoruz" diye konuştu. 2007’de Ukrayna faaliyetlerine başladıklarına değinen Sener şunları söyledi: "Yıl souna kadar iki mağazamız olacak. Her 2 ülkede de büyük bir büyüme potansiyeli var. Yeni ülke arayışındayız. Kesinlikle yeni ülkelere de M&S’i götürmek istiyoruz."

  YURTDIŞI HEDEFİ: Yurtdışı cirosunun 2010 yılında Türkiye cirosunu geçeceğine dikkat çeken Sener "Yurtdışında 250 milyon dolar ciro hedefliyoruz. Yeni ülkelerin eklenmesi ile bu ciro daha da artacaktır. 2010’da Türkiye ve yurtdışı cirolarının toplamı 480 milyon doları bulacak" dedi. 33 ülkede mağazaları bulunan M&S, İngiltere dışındaki bütün ülkelere franchise şirketler kanalıyla girmiş. Türkiye hem ciro hem de mağaza sayısında M&S’in açık ara en büyük franchise operasyonu.

  DÜNYA HARİTASINI AÇTIK: Erkmen Rusya ve Ukrayna’nın kolay ülkeler olmadığını vurgulayarak, İngilizler’in bu pazarlara kendi başlarına ya da yerel ortaklar yerine Türkler ile girdiğini söyledi. İngilizler’in şu anda Fiba Holding’e 20 milyon metrekare bir alanı emanet ettiğini belirten Erkmen, artk dünya haritasını önlerine açtıklarını kaydetti.

  İlk GAP kasımda, Banana Republic martta açılıyor

  OYA Sener, Fiba Holding’in Türkiye’ye getireceği diğer markalarla ilgili şu bilgileri verdi: "GAP ve Banana Republic operasyonlarına da hızla başlayacağız. İlk GAP mağazası kasım ayında açılıyor. Banana Republic ise 2008’in ilk çeyreğinde açılmış olacak."

  Türkiye’de de gıdaya giriyor

  M&S Türkiye pazarında giyim ve aksesuvarın yanı sıra gıdaya da yer vereceğini belirten Esra Erkmen, gerekli altyapı hazırlıklarının ardından gıdaya başlayacaklarını söyledi. M&S’in Türkiye franchise haklarını elinde bulunduran Fiba Holding’in, geçtiğimiz yıllarda Sabancı Holding’e sattığı süpermarket zinciri Gima’daki tecrübesiyle M&S’in gıda alanındaki faaliyetlerinde de iddialı olması bekleniyor.

  Türkler, 33 ülkeye model mağaza anlattı

  M&S’in faaliyet gösterdiği 33 ülkenin franchise temsilcilerini İstanbul’da ağırladıklarını ve yeni örnek mağaza seçilen İstinye Park Marks & Spencer’ı tanıttıklarını belirten Esra Erkmen şunları anlattı: "80 kişiye M&S’in örnek mağazasını biz anlattık. Sezon trendlerinin yanısıra görseller, stand düzenlemeleri, M&S’in bu sezon nasıl görüneceği anlatıldı. Mağaza sayısı, ciro sonuçtur, öneli olan operasyon. İngilizler asıl operasyonumuzu çok başarılı buluyor."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı