Gündem Haberleri

  Fiat’ın yeni yüzü 2006’da Türkiye’de

  Murat TOSUN/Torino
  14.09.2005 - 00:27 | Son Güncelleme:

  Fiat’ın yeni yüzü olduğu açıklanan Grande Punto (Büyük Punto) 2006 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunuluyor. Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız alan Grande Punto için özellikle ön bölümde taşıdığı benzerlikler nedeniyle ‘Küçük Maserati’ tanımlaması yapılıyor.

  Üçüncü nesil Punto’nun İtalya’daki satış fiyatı 11 bin 111 Euro’dan başlarken tüm dünyada fiyatların yerini aldığı modelle hemen hemen aynı olmasının planlandığı belirtiliyor.

  İTALYAN otomobil üreticisi Fiat’ın yeni yüzünü temsil ettiği açıklanan ve tamamı yenilenen üçüncü nesil Punto (Grande Punto), 2006 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunuluyor. İtalya’nın otomobil üretim üssü şehri olan Torino’da tüm dünya basınına dev bir şölenle tanıtılan Fiat Grande Punto’nun İtalya’daki satış fiyatı 11 bin 111 Euro’dan başlıyor. Tanıtım toplantısında yapılan açıklamaya göre Grande Punto’nun diğer ülkelerdeki satış fiyatının ise bir önceki nesil Punto ile hemen hemen aynı olması planlanıyor.

  B segmentine yeni bir heyecan getirmesi beklenen Grande Punto’ya önden bakıldığında sanki küçük bir Maserati olduğu izlenimi hemen göze çarpıyor. Zaten Torino’da yapılan toplantıda da Grande Punto için ‘Küçük Maserati’ tanımlaması yapıldı. Yerini aldığı Punto’ya göre çok daha değişik bir çizgiye sahip olan Grande Punto’da firmanın bir diğer temsilcisi Alfa Romeo’dan da izler görebilmek mümkün.

  Birinci nesil Punto’nun da tasarımını yapan Giugiaro tarafından tasarlanan üçüncü nesil Punto oldukça etkileyici bir görünüme sahip. Üç ve beş kapılı karoser seçeneğine sahip olan Grande Punto’nun bundan önceki iki nesli 1993 yılından bugüne kadar 6 milyon adedin üzerinde bir satış grafiği yakalamıştı. Şimdi yeni modelle bu rakamın daha da yukarılara çekilmesi planlanıyor. Grande Punto’nun aynı zamanda Fiat’ın tüm dünyada kalktığı atağın ilk temsilcisi olduğu belirtiliyor. Bundan sonra ortaya çıkarılacak olan yeni Fiat modellerini de temsil ettiği açıklanan Grande Punto bu nedenle Fiat için büyük önem taşıyor. Firmanın yaşadığı ekonomik krizin de artık sona erdiği ve bundan sonra satışa sunulacak yeni modellerle Fiat’ın liderlik yolunda atağa kalkacağı dile getiriliyor.

  BEŞ YILDIZ ALDI

  Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız almayı başaran Grande Punto güvenlik anlamında da bu nedenle başarılı bir çalışma olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Fiat Grande Punto’nun İtalya’daki fiyatının 11 bin 111 Euro olarak açıklanmasının ise beş tane biri bir araya getirerek Fiat’ın liderliği hedeflediği ve aynı zamanda Euro NCAP’ten alınan beş yıldızın beş tane birin yan yana getirilmesiyle temsil edildiği belirtiliyor.

  C segmentine yakın duruyor 6 farklı motoru bulunuyor

  Fiat Grande Punto’nun B segmentinde yer alan bir model olmasına rağmen sahip olduğu ölçülerle neredeyse C segmentini yakaladığı belirtiliyor. İtalyan stilinin yeni temsilcisi olduğu belirtilen Grande Punto’da ikisi benzinli, dördü dizel olmak üzere altı motor seçeneği bulunuyor. Bu motorlar arasında yılın motoru ödüllü 1.3 Multijet de yer alıyor. Ancak 1.3 Multijet, Grande Punto’da 75 ve 90 beygirlik iki seçeneği ile karşımıza çıkıyor. 190 ve 200 Nm’lik tork değerlerine sahip olan 1.3 Multijet motorun markanın başarısında önemli bir rol oynaması bekleniyor. Otomobil, 2510 milimetrelik dingil mesafesine, 4030 milimetre uzunluğa, 1687 milimetre genişliğe ve 1490 milimetre yüksekliğe sahip. Otomobil bu ölçüleri ile yerini aldığı Punto’ya göre oldukça büyüdüğünü açıkça ortaya koyuyor ve Grande (büyük) ismini almayı hak ettiğini belli ediyor. Bir önceki nesil Punto’da 2460 mm dingil mesafesi, 3865 mm uzunluk, 1660 mm genişlik ve 1480 mm yükseklik bulunuyordu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı