Gündem Haberleri

  Fethullahçı Tıp'a YÖK'ten izin yok

  Hürriyet Haber
  25.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FETHULLAH Gülen cemaatine yakınlığıyla tanınan Fatih Üniversitesi ile YÖK arasındaki türban çekişmesi ilginç bir seyir izliyor. Ankara'daki Hemşirelik Yüksek Okulu'na öğrenci alımını üniversite senatosunun kararlaştırdığı anlaşıldı. Buna karşılık YÖK'ün, Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne öğrenci alımına izin vermediği de, belgesiyle gün ışığına çıktı.

  Fatih Üniversitesi Senatosu, 25 Ocak tarihinde yaptığı toplantıda 2000-2001 öğretim yılında Ankara Hemşirelik Yüksekokulu'na öğrenci alınmamasını kararlaştırdı. Senato, aldığı bu kararı YÖK'e bildirdi ve bunun üzerine ÖSS-2000 kılavuzunda ilgili yüksekokula yer verilmedi.

  YÖK'ün kılık-kıyafetle ilgili sürdürdüğü genel denetimler ve aldığı önlemlere ek olarak, geçen yıl Hemşirelik Yüksekokulu'nda öğrencilerin hemşirelik üniforması giymelerinin zorunlu olduğu ifadesini ÖSS Kılavuzu'na koymasının, Fatih Üniversitesi Senatosu'nun bu kararında etkili olduğu ileri sürülüyor.

  Öte yandan, YÖK'ün yakından izlediği Fatih Üniversitesi'nin Ankara'da açtığı Tıp Fakültesi'ne öğrenime başlama iznini dört yıldır askıda tuttuğu da ortaya çıktı.

  Hürriyet'in ele geçirdiği 10 Eylül 1996 tarihli bir belge, YÖK'ün fakültenin ‘‘öğrenci almamak kaydıyla’’ faaliyete geçirilmesini uygun gördüğünü gösteriyor. YÖK, son olarak 14 Şubat 2000 tarihinde Fatih Üniversitesi Rektörlüğü'ne bir yazı göndererek, öğrenci alımına izin vermediğini bir kez daha bildirdi.

  Yazıda şöyle denildi:

  ‘‘Fatih Üniversitesi Rektörlüğü'nün üniversiteleri bünyesinde yer alan Tıp Fakültesi'ne 2000-2001 öğretim yılında 5'i burslu 30 öğrenci alınması ve İngilizce hazırlık sınıfı açılması yolundaki teklifi, 8 Şubat 2000 tarihli yürütme kurulu toplantısında incelenmiş ve 2547 sayılı kanunun 2880 sayılı kanunla değişik 7/D-2, 7/h maddeleri uyarınca söz konusu teklif uygun görülmemiştir.’’

  KONTENJAN DA ARTIRILMADI

  Ayrıca, Fatih Üniversitesi'nin öğrenci kontenjanlarını artırmak için yaptığı başvuruların da YÖK tarafından kabul edilmediği öğrenildi. Bu husus, gerek YÖK, gerek Fatih Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeleri tarafından doğrulandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı