Gündem Haberleri

  Fethiye Belediye Başkanı hakkında inceleme

  A.A
  06.08.2009 - 17:06 | Son Güncelleme:

  Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı, Belediye Başkanı Behçet Saatcı hakkında bir konuşmasında kullandığı sözler nedeniyle inceleme başlattı.

  Alınan bilgiye göre, Fethiye'nin MHP'li Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan olayların ardından 9 Temmuzda makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne zaman Türkler tarafından yönetilmeye başlar, o zaman bu sıkıntılar da biter” ifadesini kullandı.

  Bu sözlerin basında yer alması üzerine Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Saatcı hakkında inceleme başlatıldı.

  Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, olay yeri Fethiye olduğu için incelemenin Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatıldığını kaydetti.

  Bu arada, Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı'nın konuşmadaki ifadelerin yer aldığı gazetelerle video görüntülerini, incelemek üzere basın kuruluşlarından talep ettiği öğrenildi.

  FETHİYE BELEDİYE BAŞKANININ KONUŞMASI

  Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, makamında gazetecilere Çin'de yaşanan olayların ardından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı:
  “Türkün coğrafyasının içinde bulunan her yerde kan ve gözyaşı var. Osmanlı'nın terk ettiği topraklarda da bu geçerli. Filistin, Gazze, Suriye, Irak, Bosna Hersek'te yaşanan acılar kaybolmadan Uygur Bölgesi'nde Türklerimiz, bizzat Han Çinlileri tarafından ellerinde sopalarla öldürülüyor. İnsan haklarının var olduğu söylenen dünyamızda bunlar oluyor. Güçlü olmadığınız zaman halimiz budur. Türkiye Cumhuriyeti de yarın öbür gün böyle güçsüz olursa bizim de sonumuz budur.

  Bu konuda özellikle artık Türkiye Cumhuriyeti'nin zaafa uğratılmaması ve bütün değerlerine sahip çıkılması gerekir. Öyle ya da böyle Müslüman coğrafyasındaki olaylara tepki veren hükümetin, Türk coğrafyasındaki olaylara da seyirci kalmayıp tepki vermesi gerekir. Bu coğrafyada biz öz sahipleriz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne zaman Türkler tarafından yönetilmeye başlar, o zaman bu sıkıntılar da biter.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı