Gündem Haberleri

  Feth-i kabir 5 uzmanla

  Hürriyet Haber
  25.09.2012 - 09:00 | Son Güncelleme:

  8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın mezarı açılacağı günü bekliyor. Mezar açıldıktan sonra otopsiyi yapacak Adli Tıp’taki 10 isim belirlendi. Ekibin yarısı olay yerinde, diğer yarısı laboratuarda çalışacak. Bu arada mezar güneşli bir günde açılacak, 3 kamera kaydedecek.

  Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal, dün İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ile görüşerek babasının mezarının açılışında nasıl bir yöntem izleneceğine dair bilgi aldı. Başsavcı Turan Çolakkadı ve vekili Oktay Erdoğan ile yaklaşık 45 dakika görüşen Özal, dinen mezarın açılmasını doğru bulmadıklarını, ancak hukuken verilmiş bir karar olduğu için yapacak bir şey olmadığını söyledi.

  Bu arada Habertürk Gazetesi'nden Tülay Acar'ın haberine göre, Adli Tıp Kurumu'nda 'otopsiyi' yapacak ekip ve otopsinin hangi aşamalara göre yapılması gerektiği konusunda çalışmalar tamamlandı. Kurum Başkanı Prof. Dr. Haluk İnce'nin başkanlığında yapılan ön hazırlıklarda otopsi yapacak isimler belirlendi. Adli Tıp Kurumu'nda görev yapan fizik, kimya, biyoloji, adli antropoloji, toksikoloji uzmanları ve bu çalışmada önemli bir delil olacak toprağın asli karakteristiği konusunda makaleleri de bulunan bir uzmanla toplam 10 uzman görev yapacak.

  Belrilenen isimlerle ilgili görev dağılımı da yapıldı. Otopsi için dışarıdan uzman ya da ek bir cihaz desteği alınmayacak. Ekibin yarısı olay yeri, yarısı laboratuvarda görev yapacak. 'Toksik' ve 'zehirlenme' olgularıyla ilgili bugüne kadar yapılan tüm bilimsel makalelerin tarndığı öğrenildi. Otopsinin hangi bilimsel kriterlere göre yapılması gerektiği konusunda da 'bilgi alışverişi'nde bulunuldu.

  GÜNEŞLİ GÜNDE AÇILACAK

  Ankara Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin’in, feth-i kabir işlemi (mezarın açılması) yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazdığı talimat yazısında, mezarın güneşli bir günde açılmasını istediği de ortaya çıktı. Feth-i kabir işleminin tüm aşamaları üç profesyonel kamera tarafından dakika dakika görüntülenecek.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı