Gündem Haberleri

  Festus’a cenaze törenini çok gördüler

  Murat KAZANCI/İSTANBUL
  26.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Taksim’de 20 Ağustos Pazartesi günü uyuşturucu nedeniyle gözaltına alınan ve götürüldüğü Beyoğlu Emniyet Amirliği’nde polis memuru Cengiz Yıldız’ın silahını almak isterken vurularak öldüğü öne sürülen Nijeryalı Festus Okey’in cenazesi dün ülkesine gönderildi.

  Helsinki Yurttaşlar Derneği Mülteci Takip Programı Koordinatörü Özlem Dalgakıran, Okey’in Nijerya’da bir köyde yaşayan ailesinden bir vekalet belgesi ile Okey’e bağımsız ikinci bir otopsi yapılmak istendiğini söyledi. Ancak vekaletin gelmemesi ve "Festus kimsesizler mezarlığında toprağa verilecek" haberleri üzerine Türkiye’deki Nijeryalılar, cenazeninin Nijerya’ya gitmesi için gerekli olan 5 bin doları aralarında toplayarak dün Festus Okey’in cenazesini almak için Adli Tıp Kurumu’na geldiler.

  Arkadaşları kendi ádetlerine göre aldıkları siyah takım elbise ve papyonu morga girekek Festus Okey’e giydirdiler. Ancak cenazenin hızla çıkarılıp gönderilmesi nedeniyle arkadaşları burada tören yapamadılar. Okey’in cenazesi havalimanına getirildiğinde arkadaşları burada tören yapmak istediler.

  Festus Okey’i uğurlamaya gelen Nijerya Büyükelçisi Ibukun Olatidoye’nin de araya girmesiyle Festus’un Nijerya bayrağına sarılı tabutu ambulanstan indirilerek arkadaşları tarafından omuzlara alındı. Nijerya milli marşının ardından Okey’in cenazesi ülkesine gönderilmek üzere kargoya verildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı