Gündem Haberleri

  Festival yola çıktı

   AA
  24.11.2016 - 21:57 | Son Güncelleme:

  Ankara Sinema Derneği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Gezici Festival bugün başlıyor. Yılın öne çıkan yerli ve yabancı filmlerinin gösterileceği festival Ankara’dan sonra Eskişehir ve Kastamonu’ya da gidecek.

  ANKARA Sinema Derneği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Gezici Festival, 22’nci yolculuğuna bugün başlıyor. Festival kapsamında, 25 Kasım-1 Aralık arasında Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Alman Kültür Merkezi’nin ardından, 2-4 Aralık arasında Eskişehir’de ve 5-7 Aralık arasında Kastamonu’da film gösterimleri yapılacak. Ankara’da başlayacak festivalin Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki programında Zeki Demirkubuz’un son filmi ‘Kor’, Reha Erdem seçkisinden ‘Ox-Bow Olayı’, Rıza Sönmez’in çektiği ‘Orhan Pamuk’a Söylemeyin, Kars’ta Cektiğim Filmde Kar Romanı da Var’ ve dünya sinemasından Maren Ade’nin filmi ‘Toni Erdmann’ seyirciyle buluşacak. Alman Kültür Merkezi’nde yarın saat 15.30’da ‘Çocuk Filmleri’ ile başlayan gösterimler, 18.00’de konuk sanatçı Zeyno Pekünlü’nün de katılımıyla ‘Yeşilçam’dan YouTube’a Erkeklik Halleri’ ile devam edecek. 

  YILIN EN İYİ FİLMLERİ
  Gezici Festival, uluslararası yankı bulan filmler ve festival kentlerindeki ilk gösterimleriyle de izleyicinin karşısına çıkacak. Bu bölümde gösterilecek filmler arasında ise Ivan I. Tverdovsky’nin pek çok uluslararası festivalden ödüllerle dönen filmi ‘Hayvanat’, Thomas Bidegain’in evden kaçan kızını arayan bir ailenin yaşadıklarını anlattığı filmi ‘Kovboylar’, usta yönetmen Jim Jarmusch’un Cannes Film Festivali’nde gösterilen son yapıtı ‘Paterson’, yılın sinema olayı olarak değerlendirilen Maren Ade’nin Cannes’da ilk gösterimini yapan filmi ‘Toni Erdmann’ izleyiciyle buluşacak filmler arasında yer alıyor. Festival, 4 Temmuz 2016’da hayata gözlerini yuman, dünyaca ünlü İranlı yönetmen, senarist ve yapımcı Abbas Kiarostami’yi ‘Yarım Kalan Sözler’ isimli özel bir bölümle anacak. 

  YÖNETMENLER DE KATILIYOR
  Gezici Festival, ‘Türkiye 2016’ bölümü ile Türk sinemasının en yeni örneklerini, filmlerin yönetmenleriyle birlikte izleme olanağı sunacak. Sinemaseverler, bu bölümde, sadece en yeni ve bol ödüllü filmlerle değil, yönetmenleriyle de buluşacak. Filmleri, seyirciyle izleyecek Türkiye’nin usta yönetmenleri Reha Erdem, Kıvanç Sezer, Zeki Demirkubuz, Mehmet Can Mertoğlu, Soner Can, Barış Kaya ve Rıza Sönmez, gösterimlerden sonra izleyicilerle filmleri hakkında söyleşi yapacak. 

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı