Gündem Haberleri

  Ferhat Tunç, ilk duruşmada beraat etti

  Bahri KARATAŞ/İZMİR,(DHA)
  04.10.2007 - 15:07 | Son Güncelleme:

  SANATÇI Ferhat Tunç (Yoslun), 22 Temmuz 2006'da Alanya'da verdiği konserde yaptığı konuşmasında, terör örgütü PKK'yı övdüğü iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşmasında beraat etti.

  Tunç'u duruşmada 11 avukat savundu. Kendilerini, Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) üyesi olarak adlandıran 7 kişilik bir grup, Ferhat Tunç adliyeye gelirken slogan atıp, üzerinde ‘Sanatçılar, aydınlar ve yazarlar değil, çeteci hakimler yargılansın’ yazılı pankart açtı.

  Protest müzik sanatçısı Ferhat Tunç hakkında, Alanya'da verdiği konser sırasındaki konuşmasında “Bu ülkede ölen askerler nasıl bu ülkenin evladı sayılıyorsa, öldürülen her gerilla da bu ülkenin evladıdır. Ölen her asker için yüreğim yanıyor, öldürülen her gerilla için yüreğim kanıyor, ben bu ülkede ehlileştirilmiş kesimin sesiyim. Demokratik bir ülke isteniyorsa bu eşitlikten geçer. Türkiye'de bir Arap'ın davası, Kürt'ün davası olmamalı. Aslında bölücü gibi gösterilen her kesimin bu ülkeyi bölme niyeti yoktur” dediği iddiasıyla güvenlik görevlilerinin suç duyurusunda bulunmasıyla dava açıldı.

  İddiannameyi hazırlayan savcı Birol Çengil, Tunç'un söylediği bu sözlerle PKK terör örgütünün propagandasını yaptığını, ‘her gerilla’ ifadesiyle PKK terör örgütü militanlarını kastettiğinin açık bir şekilde herkes tarafından analaşılabileceğini, eğlenmek amacıyla konsere katılan kalabalığa bu şekilde terör örgütünü ve militanlarını övücü konuşma yaptığını belirterek, ‘PKK terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçundan 1 ile 5 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açtı.


  AVRUPALI PARLAMENTERLERDEN DESTEK

  İzmir 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın bugün yapılan ilk duruşmasına Ferhat Tunç'un yanı sıra, destek için gelen Danimarkalı Avrupa Parlamentosu üyelerinden Jeans Peter Bonde ve Nicls Hausgarrd, Fermuse Genel Direktörü Ole Raitov, Danimarka'nın ünlü sanatçısı Poul Henrik Jensen, DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis ve İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi üyeleri de katıldı.

  İfadesinde suçsuz olduğunu öne süren Tunç, “Konserde tam olark ne söylediğimi hatırlamıyorum. Ülkede yaşanan çatışmalarda gençlerimizin, çocuklarımızın ölmesini istemiyorum. Anlamsız çatışmanın bitirilmesi gerekiyor. Ülkeyi bölme ve parçalama amacım yoktur. Gerilla sözcüğünü söylediğim için yargılanıyorum. Ben de bu ölümlere üzülüyorum. Bunu durdurabileceğimizi söyledim. Elbette askarlerin ölmesine de üzülüyorum. Gerillar da bu ülkenin çocukları. Gençlerimizin ölümleri beni üzüyor. Analar ağlıyor. Savaşa ve şiddete karşıyım. Savaş hiçbir şeyi çözmez. Bir arada birlik beraberlik içerisinde yaşamalıyız. En ufak bölücü bir söz sarfetmedim. Sözlerimle kimseyi övmedim. Sözlerim genel konuşmanın içinden cımbızla alınmış. Ben ‘Türkiye'nin ehlileşmiş sanatçısıyım’ değil ‘Ben bu ülkenin ötekileştirilmiş kesiminin sesiyim’ dedim. Türkiye'de böyle utanç davaları açılmasın. Beraatimi istiyorum” dedi.

  Cumhuriyet Savcısı Burhan Yıldız, sanık hakkında her ne kadar terör örgütünü övücü sözler söylediği gerekçesiyle dava açıldıysa da bu yönde delil bulunmadığnı, suçun da oluşmadığını belirterek beraatine karar verilmesini istedi. Sanık avukatları da savcının talebine katıldı. Mahkeme heyeti talebe uyup, suç oluşmadığından Ferhat Tunç'un beraatine karar verdi. Tunç, karar sonrası mahkeme heyetine teşekkür etti.

  Duruşma bitiminde adliye önünde basın açıklaması yapan Ferhat Tunç, “İlk celsede beraat etitğim için mutluyum. AB'ye girme hazırlığındaki Türkiye'ye bu karar yakışır. Düşünce suçu artık kaldırılmalı. Sanatçılar ve yazarlar, hükümetten ayrı düşünüp konuşabilir. İnşallaha bu karar bu tür suçlardan yargılanlara örnek teşkil eder” dedi.
  Avrupa Parlamentosunun en uzun görev yapan üyesi olduğunu belirten Jeans Peter Bonde de, “Türkiye yakından takip ediliyor. Danimarkalı arkadaşlarımla Ferhat Tunç'u desteklemeye geldik. Çünkü burada atılı olan suç yasalara aykırıydı. İfade özgürlüğü her zaman en önemli özgürlüktür. Bu sadece Türkiye'de değil dünyanın her yerinde önemlidir. Şu anda çok mutluyum. Bu davada beraat olmasaydı, Türkiye'nin adaylığı konusunda problem olabilirdi. Bu tip davaları kastediyorum. Çünkü bunlar temel insan haklarına aykırı. İnsan hakları konvansiyonu Türkiye için bağlayıcıdır. Buna uymak Türkiye ve diğer adaylar için ön koşuldur. Dolayısıyla bu bir yaptırımdır. Türkiye için Başbakan Tayyip Erdoğan ve dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül bana daha önce Devlet Başkanları toplantısında Kürt sorunu ile ilgili bir soru sormuştum. Orada bana temel haklara bağlı kalacaklar diye söz vermişlerdi. Bu söz şimdi yerine geldi. Umarım bütün hakimler artık böyle düşünür” dedi.

  DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis de “Karar sevindirici. Bu dava ilk değil, son olmalı. Üç gün önce bana Tunceli Başsavcılığı'ndan celp geldi. Celpte sanık olduğum yazıyor. Üç gün içerisinde ifade vermeye gitmezsem, polis zoruyla götürüleceğim belirtiliyor. Bir vekil bu şekilde nasıl çağırılır. Bu DTP'ye yönelik bir yıpratma politikasıdır. Bu celbi gönderen savcı cahil mi? Bu bir kara cehalettir. Bir hukukçunun araşırma yapmadan kimin kim olduğunu bilmeden böyle celpler göndermemesi gerekir” diye konuştu.

  Kendilerini ESP üyesi olarak adlandıran 7 kişilik bir grup, Ferhat Tunç, İzmir Adliyesi'ne gelirken slogan atıp, üzerinde ‘Sanatçılar, aydınlar ve yazarlar değil, çeteci hakimler yargılansın’ yazılı pankart açtı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı