GeriGündem Ferhat karnesini aldı, tek isteği 'kalp'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ferhat karnesini aldı, tek isteği 'kalp'

Ferhat karnesini aldı, tek isteği 'kalp'

IĞDIR'da 2.5 yıl önce birden bire fenalaşan, gittiği merkezde ağır kalp yetmezliği teşhisi konan ve 18 gün yoğun bakımda tutulduktan sonra sevk edildiği İstanbul'da suni kalp takılan 13 yaşındaki Ferhat Sayan da karne heyecanı yaşadı. Karnesinde notları 'pekiyi' olan küçük Ferhat’ın istediği karne hediyesi ise arkadaşları ile koşup oynayabileceği sağlıklı bir kalp...

4 küçük çocuğunu Iğdır’da babasına bırakıp oğluna İstanbul’da şifa arayan Suna Sayan ise " Elektrikler kesilince Ferhat’ın suni kalp cihazının pillerini cami veya markette şarj ediyoruz..Oğluma bir an önce kalp bulunmasını istiyorum" diyor.

Ferhat karnesini aldı, tek isteği kalp
2,5 YILDIR KALP BEKLİYOR

Oğlunun hastalığı ile eşini ve 4 çocuğunu Iğdır'da bırakan anne Suna Sayan umutla kalp beklediklerini belirtirken Ferhat da ''Ben kalp istiyorum, koşup oynamak istiyorum'' diyor.

Uzun süredir suni kalp cihazı ile yaşama bağlanan oğlunu sırtında taşıyarak hastaneye götüren çaresiz anne Suna Sayan, sorunlarının büyük bölümünün çözüldüğünü, tek umutlarının bağış olduğunu anlattı.

Ferhat karnesini aldı, tek isteği kalp
Iğdır'ın merkeze bağlı Oba Köyü'nde 4'üncü sınıfa giden Ferhat Sayan'ın sürekli karın ağrısı şikayeti üzerine anne ve babası onu Iğdır Devlet Hastanesi'ne götürdü. MR çekilmesine rağmen teşhis konulamayan küçük çocuk, Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edildi. Burada 9 gün yataklı tedaviye alınan Ferhat'a yine teşhis konulamadı.

Taburcu edilince götürüldüğü evde fenalaşarak kusmaya başlayan çocuk, götürüldüğü Erzurum'da 18 gün yoğun bakımda tutuldu. Ferhat, İstanbul'daki Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Testlerin sonunda Ferhat Sayan'a suni kalp takılarak kalp nakli için beklenmesine karar verildi. 5 Mayıs 2016 tarihinde Çocuk Kardiyoloji Servisi'ne yatırılan Ferhat Sayan'a 2 ay sonra 19 Temmuz'da suni kalp takıldı.

Ferhat karnesini aldı, tek isteği kalp
BABA 4 ÇOCUĞA BAKIYOR... ANNE İSTANBUL’DA FERHAT’A ŞİFA ARIYOR

Baba 4 çocuğu ile Iğdır’da köyde yaşamını sürdürürken anne Suna Sayan, fenalaşabileceği belirtilen ve düzenli tetkikleri yapılması gereken en küçük çocuğu için İstanbul Avcılar'daki Tahtakale Mahallesi'nde küçük ve bakımsız bir evin zemin katında 350 TL'ye kiraladıkları evde kalmaya başladı. Anne Suna Sayan, ''Nakil için sıradayız. Ne olur çocuğumuza nakledilecek bir kalp bulunsun'' dedi.

Ferhat karnesini aldı, tek isteği kalp
"ELEKTRİK KESİLDİĞİNDE SUNİ KALBİN PİLLERİNİ CAMİ VEYA MARKETTE DOLDURUYORUZ"

36 kilo ağırlığındaki oğlu Ferhat'ı çantadaki suni kalbi ile Siyami Hersek Hastanesi'nde EKG çekilmesi ve testler için götürmek için minibüs durağına kadar taşıdıktan sonra oradan otobüse bindirmek zorunda kalan Suna Sayan, ''Elektrikler kesildiğinde suni kalbin yedek pillerini cami veya markete götürüp orada doldurmak zorundayız'' dedi.

Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan, Iğdır'dan gelen anne ve oğlunun durumunu öğrenince evine giderek çaresiz anne ve oğlunun sorunlarını yerinde dinledi. Kaymakam Doğan, evde bakım hizmeti için Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi görevlilerinin evde tüm sağlık hizmeti vermesini ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü aracılığı ile gerekli maddi desteğin sağlandığını, evde bakım ve engelli maaşı bağlandığını, hediye ettikleri tableti kullanabilmesi için internet de bağlattıklarını açıkladı.

Ferhat karnesini aldı, tek isteği kalp
OĞLUNU SIRTINDA TAŞIMAKTAN KURTULDU

İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Fenerbahçe taraftarı olan Ferhat Sayan'ın eğitimini sürdürebilmesi için Necdet Semker İlköğretim Okulu'ndaki Aygül Yunuzova'nın eve gelerek eğitimini sürdürmesini sağladı. Yıllar sonra yeniden ders kitapları ile buluşan Ferhat, karne heyecanını eve gelen Kaymakam Hulusi Doğan, Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Murat Kölük Devlet Hastanesi Başhekimi Abdülhaki İbrahim Ulusoy, okul müdürü Mehmet Çelik ve öğretmeni Yunuzova ile yaşadı.

Karnesi ile birlikte hediyelerini alan Ferhat, ''Tek dileğim kalp. Arkadaşlarımla oynamak istiyorum, köyümüze gitmeyi, okuluma kavuşmayı çok istiyorum ama bu çantadaki kalple olmuyor'' dedi.

Ferhat karnesini aldı, tek isteği kalp

   

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle