Gündem Haberleri

  Ferdi Tayfur'lu "Hey gidi günler"

  Hürriyet Haber
  26.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Her hafta bir starın hayat hikyesini ekrana getiren "Hey gidi günler" programı bu hafta arabesk müziğin krallarında Ferdi Tayfur’u konuk etti. Programın sunucusu Osman Yağmurdereli arabesk müziğin iki devi Ferdi Tayfur ve Müslüm Gürses’i bir araya getirdi.

  Osman Yağmurdereli, “Hacı Bektaşi Veli'nin "Okunacak en güzel kitap insandır. Biz de bu programımımızda hayatını okumak için yeni bir insanı konuk ediyoruz” diyerek programı açtı. Ferdi Tayfur'u adam gibi adam diyerek sahneye çağırdı. Ferdi Tayfur, "Ben de özledim" parçasıyla açılış yaptığı şarıkısını Osman Yağmurdereli'yle birlikte söyledi. Ferdi Tayfur hayatını anlatan vtr’yi izlerken bazen güldü, bazen dudaklarını ısırdı. Hayat hikayesini izlerken yüzünde hayatın bütün yorgunluğu okunuyordu. Programın devamında Osman Yağmurdereli Ferdi Tayfur'u tedavi ederek parmaklarını kesilmekten kurtaran operatör doktor Necati Özdemir'i davet etti. Ferdi Tayfur'un şirketinden türkü albümü de çıkaran doktor, Tayfur’un kendisine hediye ettiği sazıyla bir türkü de söyledi. Serpil Çakmaklı “Ferdi ile 3 film çevirdim, "Huzurum kalmadı" gibi... En güzel parçalar bana düştü” dedi. Osman Yağmurdereli'nin "Filmlerde rol arkadaşınızla aranızda bir şeyler olur mu" sorusuna Ferdi Tayfur, "Ben de elektriklenme olur" diye cevap verdi. Ferdi Tayfur konuşmasına "Ben filmlerdeki kadroya karışmam o role oturacak insanların ekmeğine mani olmam. Annem, bir film çevirirsen ağaç dallarına tutunarak şarkı söyle derdi. Ben hayallerimin bir yere getirdiği bir insanım. 15 yaşlarında kaçtım, istanbul’a geldim. Kimseyi tanımadan bir yere geldim. arakdaşlarım15 liraya figüranlık yaparlardı. ben yapmadım. benim hedefim farklıydı" diye devam etti.

  Arabesk müziğin diğer devi Müslüm Gürses, barışma hediyesi olarak, Ferdi Tayfur yazılı 100. yıl Galatasaray forması getirdi. Konuşmasına "Biz kardeşimle 15 sene aynı mahallede oturduk. 30-35 senedir tanışırız" diye başladı. Ferdi Tayfur ise “Biz Müslüm abinin babasıyla kağıt oynardık. Çukurova radyosunda çalışırken, amcamın oğlu tarafından tanıştırıldık. Ben sinemacı olmak isterdim. Bana şarkı söyle dediklerinde utanırdım. En çok Ayhan Işık'ı severdi. Nuri Sesigüzel'in sesini severim ama oyunculuğunu sevmem” diyerek konuşmayı sürdürdü.

  Ferdi Tayfur programa telefonla bağlanan Banu Alkan'ı sesinden tanıdı. Banu Alkan"Bizim bir filmimiz var. "Ben de özledim" filmi benim dönüm noktamdır. Ferdi elinde çiçeklerle, 'Banu seninle bir film daha yapmak istiyorum' dedi. İşlerimin yoğumluğundan kabul edemedim. Çok pişmanım" dedi. Ferdi Tayfur sık sık "Antony Qeen gibi bir oyuncuyum" derdi diyerek sözüne devam etti.

  Sahneye davet edilen Ahmet Selçuk İlkan bir anısını anlatarak "Biz Ferdi abiyle Londra’da konserdeyiz. Benim aç günümdü, o bana 'Elmalı şeker yiyelim' dedi. Konserin ücreti çantasında fast- food'a gittik. Hamburger yedik, ikincisini yemek için yeltendik. Ama yaklaşık 10 bin sterlin çantamızda yoktu. Hayatımızın en pahalı yemeğini yedik. O günden sonra Ferdi az yemek yedi" anısının ardında Ahmet Selçuk İlkan, emmioğlu şiirini okudu, Ferdi Tayfur'da ona gitarıyla eşlik etti. Sonra hep beraber emmioğlu şarkısını söylediler.

  Ferdi Tayfur'un hayat arkadaşı Necla Nazır, kızları Tuğçe'yle birlikte sahneye geldi. Ferdi Tayfur, "Necla Nazır'la 30 yıldır beraberiz, bana tırnak kadar hatası olsaydı. Asla bu kadar sürmezdi. Doğumdan sonra başını örttü ve Atatürk hayranıdır. Ben onun asla filmlerine ya da hayatına karışmam, Tuğçe'de namaz kılar ama başı açık" dedi.

  Necla Nazır, Ferdi Tayfur'un bir gününü anlat denildiğinde, "O gerçekten star gibi yaşadığı için ben onu rahatsız etmem. İlk başlarda çok kıskançtım. Ama bunu çabuk atlattım. Biz "Çeşme" filminin çekimlerinde tanıştık. Onu tanımıyordum, duvarda asılı posterine bakarak sesli düşündüm. 'Bu beyefendinin gözlerinde aşk var' dedim. Çeşme filmi bitti ve istanbul'da aşk başladı” dedi. Ferdi Tayfur, Necla Nazır ve kızları Tuğçe'ye aranız nasıl diye sorulduğunda Necla Nazır ve Tuğçe içlerini çektiler ve gülüştüler. Ferdi Tayfur, "Biz asla anlaşamayız, birimizin kara dediğine diğerimiz ak deriz. Kavga da etmeyiz ama ikimiz de çok inatçıyız" dedi. Konuşmanın devamında bir hamalın yardımıyla okumayı öğrenmesine vesile olan eski bir adana plakası hediye edildi. Ferdi Tayfur, planın üzerinde yazılı harflerden yola çıkarak alfabeyi söktüğünü söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı