GeriGündem Fen-edebiyat mezununa öğretmenlik müjdesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fen-edebiyat mezununa öğretmenlik müjdesi

Fen-edebiyat mezununa öğretmenlik müjdesi
refid:3818870 ilişkili resim dosyası

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarına, formasyon derslerini aldıktan sonra öğretmen olabilecekleri müjdesini verdi.

Bu yıl atanacak öğretmen sayısını 16 binden 20 bine çıkardıklarını söyleyen Bakan Çelik, özel okulda okuyan öğrencilere ise 1000 YTL devlet katkısı sağlanacağını bildirdi. Atatürkçülüğü ideoloji haline getirip dogmalaştırmanın sakıncalarına da değinen Çelik, “Atatürkçülük prensipler bütünüdür” dedi.

Türkiye Özel Okullar Birliği'nin ‘AB Vizyonu, Türkiye'de Eğitim ve Özel Okullar’ konulu sempozyum Antalya Sheraton Otel'de başladı. 2 gün sürecek sempozyumun açılışına, Milli Eğitim Bakanı Çelik'in yanı sıra, Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Anderuw Vorkink, MEB Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Rüstem Eyüboğlu ile çok sayıda bürokrat ve özel okul temsilcisi katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Rüstem Eyüboğlu, 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Yasası'nda özel okulları tatmin etmeyen bazı noktalar bulunduğunu belirterek, değişiklik yapılmasını istedi. Sempozyumun açılışını yapan Bakan Çelik, Özel Öğretim Kurumları Yasası çalışmasıyla ilgili bilgi verdi. Söz konusu çalışmada özel okulları teşvik edici çok sayıda düzenleme bulunduğunu kaydeden Çelik, “1965'ten beri hiçbir hükümet, hiçbir bakan özel okullara bu kadar destek olmadı, sempatiyle bakmadı, özel önem atfetmedi. Olma keser gibi hep bana hep bana, ol testere gibi bir sana bir bana. Biz burada testere olacağız, bir sana bir bana” dedi.

ÖZEL OKULLAR

625 sayılı yasada özel okullarla ilgili tüm yetkiyi Ankara'dan alıp yerel yönetimlere devrettiklerini söyleyen Bakan Çelik, artık özel okulların açılış ve kapanışlarını valiliklere bıraktıklarını söyledi.

Türkiye'deki özel okulların potansiyelinin 500 bin olmasına karşın 250 bin kapasiteyle çalıştığına dikkat çeken Çelik, “Güzelim binalar muhteşem laboratuvarlar var, ancak potansiyelin yarısı boş ve atıl bekliyor” diye konuştu. Bakan Çelik, özel okullardan hizmet satın alma yoluna gideceklerini de belirterek, “Özel okullarımız da boş kalacağına bu girişimimizi kabul edeceklerdir. Bunun önünü yasal olarak açıyoruz” diye konuştu. Çelik, özel okullarda okutulacak ücretsiz öğrenci potansiyelinin de yüzde 2'den yüzde 3'e çıkaracaklarını bildirerek, “Bunu yüzde 10'a kadar artırabiliriz, ama size kötülük yapmaya niyetimiz yok” diye konuştu.

16 BİN YERİNE 20 BİN ÖĞRETMEN

Bakan Çelik, geçen yıl 20 bin öğretmenin emekli olduğunu, bunların yerine 16 bin öğretmen atanması gerektiğini, ancak emekli olan hizmetlilerin kadrosunu da göz önüne alarak, atanacak öğretmen sayısını 20 bine çıkaracaklarını belirtti. Bakan Çelik, “Emekli olmuş hizmetli yerine öğretmen alacağız. Temizliği hizmet satın alma yoluyla yapacağız” dedi.

Bakan Çelik, 625 sayılı yasa ile özel okulların doğalgaz, su, elektrik faturalarının devlet okullarıyla aynı tarifede olacağı müjdesini de verdi.

EĞİTİM KREDİSİNE TEŞVİK

Hüseyin Çelik, ev araba için bankalardan kredi çeken vatandaşın çocuğunun eğitimi için kredi çekmeyi aklına getirmediğini belirterek, “Vatandaşın çocuğunu özel okula gönderirken kredi kullanmasının önünü açıyoruz. Vatandaşın aldığı eğitim kredisi faizinin yüzde 50'sini devlet olarak üstleniyoruz. Bunu da yasaya koyduk. Bu teşvik getirecek, vatandaş çocuğunun eğitimi için kredi alırsa faizinin yüzde 50'sini üstleneceğiz. Bu müjdeyi de buradan veriyorum” dedi.

1000 YTL DESTEK

Özel okullara devam eden öğrenciye parasal destek vereceklerini de belirten Bakan Çelik,“Özel okula devam eden öğrencilere 1000 YTL düzeyinde devlet katkısı sağlanmasını yasaya koyuyoruz. Her yıl kaç öğrencimize yardım yapılacağını, Maliye Bakanlığı, Bakanlar Kurulu karar verecek” diye konuştu.

FEN- EDEBİYAT MEZUNLARINA MÜJDE

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'de 74 üniversitede 94 fen- edebiyat fakültesi bulunduğunu belirterek, fen- edebiyat fakültelilere formasyonla öğretmenlik yolu açılacağını bildirdi. Bakan Çelik, “Fen- edebiyat fakültesi ya da eğitim fakültesi mezunu, kimin performansı iyiyse, aradığımız kriterlere kim yakınsa o öğretmen olsun. Fen- edebiyat mezunlarına formasyon verilmesi için talimat verdim. İnşallah bu yıl bu sorunu çözeceğiz. Öncelikle özel okullarda öğretmenlik yapan, ama öğretmen olarak atanamayanlara yönelik yaz aylarında geniş kapsamlı formasyon kursu düzenleyeceğiz, bunun da müjdesini vereyim” dedi.

Bakan Çelik, okulları değerlendirirken öz- üvey ayrımı yapılmasına karşı çıktıklarını vurgulayarak, “Özel okullara şaşı bakma zihniyetini, 1945 yılından kalmış çağdışı bir zihniyet olarak değerlendiriyorum” diye konuştu.
Bakan Çelik imam hatiplerle ilgili çok sık eleştiri aldığını da belirterek, “Ben 3 yıldır tek bir imam hatip lisesi açılışına gitmedim. Çünkü hiç imam hatip lisesi açılmadı” deyince, salonda gülüşmeler oldu. Çelik, anadolu imam hatip liselerine önem verdiğini, çünkü diğer anadolu liselerinde olduğu gibi burada da yabancı dil ağırlıklı eğitim verildiğini söyledi. Milli Eğitim Bakanı, çıkardığı yasaların at gözlüğü ile değerlendirilerek, amacının dışında yanlış yorumlandığını söyleyerek, “Pes doğrusu, ne diyebilirim. Benim niyetimi okuyorlarmış. Çok yakında benim rüyalarımı da okumaya başlayacaklar” diye konuştu.

Eğitimle ilgili meselelere ideolojik değil, pedagojik bakılması gerektiğini belirten Bakan Çelik, üniversitelerin akademik öngörü ile değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, “İdeolojik yaklaşım gençlerimizi, ülkeyi perişan eder. Farklı dünya görüşümüz, siyasi düşüncelerimiz olabilir, ancak ortak paydalarda buluşabiliriz. Bu payda da akıl ve bilimdir” dedi.

“ATATÜRKÇÜLÜK PRENSİPLER BÜTÜNÜDÜR”

1995 yılında yazdığı bir makalede Türkiye'nin dünyadaki aydınlanma sürecini ıskalamasının sebebi olarak aydın kesimin devlet memuru olmasını gösterdiğini hatırlatan Çelik, “Devlet memurunudan kolay kolay aydın olmaz demiştim, bugün de aynı şeyi söylüyorum. Ben bunu söyledim diye bir arkadaşımız çıktı, ‘Bizim ideolojimiz Atatürkçülüktür’ dedi. Eğer, Atatürkçülüğü ideoloji haline getirip dogmalaştırırsak yazık ederiz. Atatürkçülük prensipler bütünüdür. Ve Atatürk ‘Ben size akıl ve bilimden başka miras bırakmadım, dogma bırakmadım’ der. Eğer akla ve bilime dayanırsak geleceğimiz parlak olur” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle