Gündem Haberleri

  Feministlerden Clinton'a destek

  Hürriyet Haber
  26.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Seks skandalıyla koltuğu sallanan ABD Başkanı Bill Clinton'a feministlerden destek geldi. Amerikalı feministler, ‘‘Başkanı biz savunalım. Çünkü başkanın rakipleri, kadın haklarının en kötü düşmanları’’ diye konuşuyorlar. Bu arada Clinton'a bir destek de Küba'dan geldi.

  ABD'de çok sayıda feministi bünyesinde barındıran çeşitli kuruluşlar, Başkan Bill Clinton'ın savunmasını almayı istediler. Kuruluşlar, başkanı seks skandalı dolayısıyla suçlayan bazı kişileri ‘‘kadın haklarının en kötü düşmanları’’ olduğunu bildirdiler.

  SİYAH KADINLAR

  ABD'deki feminist hareketin önde gelen isimlerinden Betty Frieden ve Ulusal Kadın Örgütü (NOW) Başkanı Patricia Ireland tarafından yayımlanan ortak açıklamada, ‘‘Başkan Clinton'ı görevden uzaklaştırmak için, hükümetin dışından olduğu kadar, içinden de yürütülen soluksuz bir kampanyanın tanığı olduk’’ ifadeleri kullanıldı.

  Ulusal Siyah Kadınlar Konseyi Başkanı Dorothy Height ve Eylem için Siyah Kadınlar Birliği Başkanı Sheila Coates tarafından da imzalanan deklarasyonda, şu ifadelere yer verildi:

  ‘‘Bill Clinton'a karşı suçlamalarda bulunanların arasında, kadın haklarının en kötü düşmanları da yer almaktadır. Başkan'ın rakiplerinin, Lewinsky skandalı unutulduktan sonra, kadınlara başka zararlar verecek bir siyasi takvimleri de bulunmaktadır. Özellikle Cumhuriyetçilerin ağırlıkta olduğu Kongre, kadınlar için gerçek bir felaket olmuştur. Şu anki krizden doğan bıkkınlık, 3 Kasım tarihinde yapılacak seçimlerde, kadınların oylarına da yansırsa, kadınların 30 yılda elde ettikleri haklara karşı çıkan bir çoğunluğun bulunduğu bir Kongre ile karşı karşıya kalacağız.’’

  Amerikalılar, 3 Kasım tarihinde Temsilciler Meclisi'nin tamamının ve Senato'nun da üçte birinin yenilenmesi için sandık başına gidecek.

  KÜBA DESTEĞİ

  Öte yandan eşinin seks skandalı karşısında suskunluğunu sürdüren Hillary Clinton, kadın sorunları ile ilgili iki konferansa katılmak üzere Şili ve Uruguay'a gidecek. First Lady Clinton'ın geziye yalnız çıkacağı bildirildi.

  Bu arada, Başkan Clinton'a bir destek de ABD'nin siyasi anlaşmazlığını sürdürdüğü Küba'dan geldi. Küba'da iktidarda bulunan Komünist Parti'den yapılan açıklamada, Lewinsky skandalının, insan haklarının en ağır biçimde ihlali olduğu savunuldu. Açıklamada, konunun bu yönüne şimdiye kadar hiçbir Amerikalı yetkilinin dikkat çekmemesinin düşündürücü olduğu belirtildi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı