Gündem Haberleri

Feminist Araplar

Hürriyet Haber
08.03.2005 - 01:47 | Son Güncelleme:

ABD’nin Afganistan ve Irak’ta başlattığı demokratikleştirme projesi kadın haklarında da kıpırdanma yaşanmasına yol açtı. Irak’ta 30 Ocak’ta yapılan genel seçimlerde kadınlara üçte bir kota sağlanmasının ardından, geçen hafta Afganistan’ın ilk kadın valisi işbaşı yaptı.

Kuveyt’te ise kadınlara oy verme hakkı tartışılırken bir grup erkek de kadın göstericilere destek verdi.

WASHINGTON’ın Büyük Ortadoğu Projesi için düğmeye basmasının ardından demokratikleşme hareketiyle birlikte kadınlar siyaset vitrininde ön plana çıkmaya başladı. Irak’ta üçte birlik kota sayesinde 30 Ocak seçimlerinde çok sayıda kadın parlamentoya gitme hakkına sahip oldu. Afganistan’da Devlet Başkanı Hamid Karzai, 30 kişilik kabinesinde üç de kadına yer verirken, geçen hafta ülkenin ilk kadın valisini de atadı. Kuveyt ise nihayet kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımaya hazırlanıyor.

1999 yılında kadınlara oy hakkı tanınmasıyla ilgili girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından geçen ay Kuveyt Başbakanı Şeyh Sabah el Ahmed el Sabah’ın bir köşe yazısında ‘kadınlara artık seçme ve seçilme hakkı verilmesinin vakti geldi’ demesi tartışmaları alevlendirdi. Dün 50 kişilik parlamento, sadece erkeklere seçme ve seçilme hakkı tanıyan seçim kanununun birinci maddesinin değiştirilmesini tartıştı. Önce parlamento önünde gösteri yapmalarına izin verilen bir grup kadın, parlamentodaki oturumu izledi. Milletvekillerinden biri yasa değişikliğini desteklediğini açıklayınca kadınların bulunduğu locadan büyük bir alkış koptu, bunun üzerine meclis başkanı kadınları dışarı çıkardı.

Kuveyt’te kadınlar iş gücünün yarısını, üniversite mezunlarının ise yüzde 63’ünü oluşturuyor. S.Arabistan’ın aksine Kuveyt’te kadınlar otomobil kullanabiliyor ve yanlarında erkek yakınları olmadan seyahat edebiliyor. Ancak Kuveytli İslamcılar kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesine sıcak bakmıyor.

Parlamentoda 13 temsilcisi bulunan İslami Blok, oturum öncesinde yaptığı açıklamada, hükümetin yasa değişikliği tasarısına karşı olduklarını belirterek, ‘kadın hakları Kuveyt halkının çoğunluğunun önceliği değildir’ dedi.
Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı