Gündem Haberleri

  Felsefe belirleyici olacak

  Esra ÜLKAR
  11.06.2017 - 00:33 | Son Güncelleme:

  LİSANS Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ilk oturumu LYS-4’ü (Sosyal Bilimler) uzmanlar yorumladı.

  Uzmanlara göre sınav kolay. Müfredat dışı ya da tartışmalı soru yok. İlk kez sorulan üç açık uçlu soru da beklendiği gibi. Eğitimciler bu sınavın belirleyicisinin ise felsefe grubu testinin olacağını belirtti. Kültür Eğitim Kurumları Eğitim ve Rehberlik Direktörü Salim Ünsal, sosyal bilimler sınavının beklenenden daha kolay geçtiği için adayların net ortalamaları yükselebileceğini, bunun da katsayıları düşürebileceğini söyledi. Doğa, Bahçeşehir, Fen Bilimleri, Uğur Okulları, Açı ve Kültür Eğitim Kurumları uzmanlarının yorumları ise şöyle:

  TARİH: Genel olarak kolaydı. Daha çok YGS tarzı yoruma dayalı sorular vardı. Sınavın en belirleyici soruları Osmanlı tarihi olacak.

  COĞRAFYA: Hem yorum hem de bilgiyi ölçmeye yönelik sorular geldi. Müfredattan soruldu. Sorular önceki yıllara göre daha kolaydı.

  FELSEFE VE DİN KÜLTÜRÜ: Genel anlamda kolaydı. Bazı psikoloji ve mantık soruları zorladı. Din kültürü testinde ise her yıl olduğu gibi genel kültür düzeyinde yorum soruları yer aldı. Kavram pek fazla sorulmadı. 

  Etiketler: LYS , LYS 4 , gazetehaberleri
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı