Gündem Haberleri

  Felluce'de 'ateşkes' uzatıldı

  Hürriyet Haber
  11.04.2004 - 11:16 | Son Güncelleme:

  Irak'ta, Sünni milislerle Amerikan askerleri arasında çatışmaların sürdüğü Felluce kentinde ilan edilen ateşkesin süresi uzatıldı.

  Irak Geçici Yönetim Konseyi üyelerinin yardımcılarından Haşim Hasani, kentteki çatışmaları sona erdirmek için yapılan görüşmelerin yarın da süreceğini söyledi.

  Hasani, bu nedenle yerel saatle 21.00'da sona ermesi beklenen ateşkesin süresinin 12 saat daha uzatıldığını kaydetti.

  Yerel saatle 10.00'da (TSİ 09.00) yürürlüğe giren ateşkesin 12 saat süreceği ve taraflar arasındaki görüşmelerde ilerleme sağlanması halinde ateşkesin uzatılabileceği belirtilmişti.

  Bu arada, Irak'ta rehin alınan 3 Japonun serbest bırakılması için yapılan görüşmelere katılan bir yetkilinin, Japon hükümetine rehinelerin durumlarının iyi olduğunu bildirdiği kaydedildi.

  Kyodo haber ajansı, adını açıklamadığı hükümet kaynaklarına dayanarak, Japon rehinelerin Felluce yakınlarında bir yerde tutulduklarını ve durumlarının iyi olduğunu duyurdu. 

  ÖLÜ SAYISI 600'Ü GEÇTİ

  Irak'ta, Sünni milisler ile  Amerikan askerleri arasında çatışmaların sürdüğü Felluce kentinde ölü sayısının 600'ü geçtiği bildirildi.

  Felluce hastanesi müdürü Refi İssavi, yaptığı açıklamada, kentteki 4 ana klinik ve hastanenin verilerine göre bir haftadır süren çatışmalarda ölenlerin sayısının 600'den fazla olduğunu söyledi.

  İssavi, kendilerine bildirilmeyen çok sayıda cesedin de, halk tarafından gömüldüğünü belirtti.

  Felluce'de bir haftadır süren çatışmalarda 450 Iraklının öldüğü, 1000 kişinin de yaralandığı bildirilmişti.

  TOPLAM 9 REHİNE SERBEST BIRAKILDI

  Irak'ta milisler tarafından kaçırılan rehinelerden şimdiye kadar 9'u serbest bırakıldı, ancak 3 Japon ve bir Amerikalı rehinenin akıbetleri belli değil.

  Irak'ta bir haftadır Sünni ve Şii milisler ile koalisyon güçleri arasında çatışmalar sürerken, çok sayıda yabancı da rehin alındı.

  Katar'dan yayın yapan El Cezire televizyonu, bugün yayınladığı görüntülerde, bu rehinelerden aralarında 2 Türkün de bulunduğu 8'inin serbest bırakıldığını bildirdi.

  Görüntülerde, maskeli bir kişi 8 rehinenin serbest bırakıldığını söyledi.

  Maskeli kişi, rehinelerin de görüldüğü yayında, ''Bu kişileri, koalisyon güçleriyle iş yapmayacaklarından emin olduktan sonra ve Müslüman Din Adamları Birliği'nin çağrısı üzerine serbest bıraktık'' dedi.

  Serbest bırakılan rehinelerin 3 Pakistanlı, 2 Türk, bir Hintli, bir Nepalli ve bir Filipinli kamyon şoförü oldukları belirtildi.

  Bu arada, Irak'ın güneyindeki Nasıriye'de, geçen hafta milislerce kaçırılan İngiliz sivil Gary Teeley'in de serbest bırakıldığı bildirildi.

  Koalisyon güçlerinin bir üst düzey kaynağı, müteahhit olan Gary Teeley'in, bugün Nasıriye'de koalisyon güçlerine teslim edildiğini söyledi.

  Kaynak, İngiliz rehinenin, şu anda Nasıriye'deki Amerikan ve İtalyan askerlerinin elinde olduğunu ve bir an önce ülkesine gönderilmesine çalışılacağını kaydetti.

  İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın sözcüsü, geçen Pazartesi'den bu yana kayıp olan 5 çocuk babası olan Teeley'in güvende ve durumunun iyiolduğunu bildirdi.
     
  JAPON VE AMERİKALI REHİNELER
     
  Irak'ta rehin alınan 3 Japonun serbest bırakılması için yapılan görüşmelere katılan bir yetkilinin, Japon hükümetine rehinelerin durumlarının iyi olduğunu bildirdiği kaydedildi.

  Kyodo haber ajansı, adını açıklamadığı hükümet kaynaklarına dayanarak, Japon rehinelerin Felluce yakınlarında bir yerde tutulduklarını ve durumlarının iyi olduğunu duyurdu. 

  Rehineleri elinde tutan ''Mücahitler Tugayı'' adlı grup,  Japonya hükümetine seslenerek, Irak'tan askerlerini çekmesini, aksi takdirde rehineleri öldürecekleri tehdidinde bulunmuştu. Kaçırılan Japonların yardım görevlileri Noriaki Imai (18), Nahoko Takato (34) ve fotoğrafçıSoichira Koriyama (32) olduğu belirtilmişti.

  El Cezire televizyonunun yayınladığı görüntülerde, Thomas Hill adlı Amerikalıyı kaçıranlar da, Amerikan birlikleri Felluce kuşatmasını sona erdirmediği takdirde rehineyi öldürme tehdidinde bulunmuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı