Gündem Haberleri

  Felluce halkı Ürdün'den yardım istedi

  Hürriyet Haber
  26.04.2004 - 08:31 | Son Güncelleme:

  Irak'ta Amerikan askerlerinin kuşatması altındaki Felluce'den bir heyetin, kentte ateşkese uyulması konusunda ABD'ye uluslararası baskı yapılması için Ürdün'de temaslarda bulunduğu bildirildi.

  Ürdün'deki 4 kişilik Felluce kenti heyeti üyelerinden Muhammed Tarık, yaptığı açıklamada, ''Halkın silahlarını teslim etmesinden sonra Amerikan güçlerinin yeniden saldırmayacağı konusunda garanti istiyoruz'' dedi.       

   

  Felluce'de Amerikalı yetkililerle kent temsilcileri arasında anlaşmayla sonuçlanan ateşkes görüşmelerine kendisinin de katıldığını söyleyen Tarık, Amman'da Ürdün hükümeti yetkilileriyle görüştüklerini ve Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e iletilmek üzere bir mektup verdiklerini kaydetti.

    

  Tarık, ''Felluce'de Amerikalıların yaptığı katliamlar ve insan hakları ihlalleri konusunda dünyayı bilgilendirmek istiyoruz'' diye konuştu.

    

  Ürdün yetkilileri, Felluce kentinden gelen heyetin temasları konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

    

  Irak'ın başkenti Bağdat'ın 60 kilometre batısındaki Felluce'de ateşkesin uzatılması konusunda anlaşmaya varıldığı haberlerinin ardından Amerikan askerlerinin Iraklı güvenlik güçleriyle birlikte kentte devriye gezmeye başlayacağı bildirilmişti.

    

  Amerikan askerlerinin 5 Nisan'dan beri kuşatma altında tuttuğu Felluce'de çıkan çatışmalarda Irak Sağlık Bakanlığı'na göre 271 kişi, hastane kaynaklarına göre ise 600 kişi öldü.

    

  Amerikalı yetkililer de, direnişçileri ateşkese uymamak ve anlaşma uyarınca kent temsilcilerinin yaptığı çağrılarına rağmen ağır silahlarını teslim etmemekle suçluyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı