Gündem Haberleri

  Felluce düştüğü için saldıracakmış

  ANKA
  20.02.2006 - 11:14 | Son Güncelleme:

  İstanbul saldırılarının sorumluları arasında gösterilen ve geçtiğimiz yaz Türkiye kıyılarında İsrail yolcu gemilerine terörist saldırı hazırlığı yaparken yakalanan üst düzey El Kaide yöneticisi Louai Sakka’nın, saldırılara Felluce düştüğü karar verdiği belirtildi.

  Amerikan Washington Post gazetesi, El Kaide’nin Türkiye sorumlusu olduğu da iddia edilen Sakka ve eylemleri ile ilgili geniş bir araştırma yayınladı. Gazete, Sakka’nın avukatı Osman Karahan ile de görüştü. Gazeteye göre Karahan, Felluce’nin düşmesinin ardından Irak’ta yabancı direnişçilerin bir şura topladığını ve İsrail’e ait 10 hedefe saldırı düzenlenmesine karar verdiğini söyledi. Bomba yapımını Irak’ta öğrendiği ifade edilen Sakka’nın da bu şura sırasında, Türkiye’ye gelecek İsrail gemilerine saldırmaya gönüllü olduğu ifade edildi.

  Karahan, Sakka’nın Amerikan askerlerinin de aynı gemiyi kullandığına inandığını belirtti. Sakka’nın ayrıca bir direniş videosunda yüzü görüldüğü için yakalanmaktan korktuğu ve bu yüzden yüz estetiği olduğu ifade edildi.

  İSRAİLLİ TURİSTLERDEN BİLGİ ALMAYA ÇALIŞMIŞ

  Karl Vick imzalı haberde Sakka’nın, söz konusu saldırıyı yapmak üzere Beldibi’ndi bir villaya yerleştiği ve burada sık sık İsrailli turistlerle konuştuğu dile getirildi.

  Sakka’nın bir taraftan saldırıda kullanılmak üzere limana Tufan isimli bir yat demirlediği ve yata jetski ile dalış takımları yerleştirdiği, diğer taraftan da bomba hazırlıklarına başladığı belirtildi.

  Bomba yapımı için hidrojen peroksit, alüminyum tozu ve aseton depoladığı belirtilen Sakka’nın hidrojenin yoğunlaştırılması için bir damıtma sistemi yapmak istediği, bu yüzden 2 bin Euro karşılığında bir metal işçisiyle anlaştığı ifade edildi.

  'EL KAİDE DİYE BİRŞEY YOK DEDİM'

  Gazeteye konuşan ancak güvenlik nedeniyle adı açıklanmayan metal işçisi, Sakka ile sohbet ederken konunun El Kaide’ye geldiği, bu sırada kendisinin Sakka’ya dönerek, "El Kaide diye birşey yok" dediğini bildirdi. İşçi, gazeteye "Muhtemelen o sırada ’Tabi tabi, göreceksin’ diyordu" dedi.

  Washington Post, bu sırada Sakka’nın evinin bir laboratuara döndüğü, evin her tarafının gaz maskeleri, PVC borular, alüminyum tozları ve C-4 plastik patlayıcılarla dolu olduğunu belirtti.

  Daha sonra Sakka’nın evinde bilinmeyen bir nedenle bir yangın çıktığı ifade edilen haberde, yangının ardından Sakka’nın Diyarbakır’a kaçtığı ve oradan da istanbul’a geçmek üzereyken havaalanında polislere yakalandığı ifade edildi. Haberde, havaalanında Sakka’nın, kimliğine şüpheyle bakan polise "Aradığınız kişi benim" dediği iddia edildi.

  'FOTOĞRAFTA YÜZ GÖRÜNEN YERE MELEK GELMEZ'

  Haberde, Sakka’nın avukatı Karahan ile ilgili gözlemlere de yer veren Washington Post, avukatın ofisindeki masada "Türkler’e Irak’ta şehit olma çağrısı yapan Kaide dergisinin bulunduğu" ve odada Karahan’ın diplomasi da dahil olmak üzere bütün fotoğrafların yüzlerinin bir kağıt parçasıyla kapatıldığı ifade edildi. Karahan’ın buna neden olarak "yüzlerin resmedildiği yere melekler gelmez" dediği ifade edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı