GeriGündem Felç, yavaş yavaş gelir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Felç, yavaş yavaş gelir

Gelmesiyle birlikte, genellikle hastanın ölümüne yol açan felç, sanıldığının aksine, aniden ortaya çıkmıyor. Berlin Hastanesi Başhekimi ve Nöroloji uzmanı Prof. Dr. Karl-Heinz Mauritz, Alman Bunte Dergisi'nin son sayısında yer alan röportajında, basit şikayetlerin muhakkak ciddiye alınmasını önerdi.

Felce patlayan bir damarın yol açtığı beyin kanaması neden olabiliyor. Ayrıca kalp veya atardamardan çıkarak beyne saplanan bir kan pıhtısı da felce yol açıyor. Felcin bundan sonraki gelişmelerinin saniyeler içinde devam ettiğine dikkat çeken Dr. Mauritz, bu durumda hücrelerin adeta ‘‘deliye döndükleri’’ni dile getirdi. Hücrelerin ‘‘Glutamat’’ adlı bir madde üretmeye başladığını kaydeden Dr.Mauritz, bu maddenin ‘‘hücrelerin intiharı’’ anlamına geldiğini belirtti ve bu arada kaybedilen zamanın ‘‘hayati önem’’ taşıdığını açıkladı.

Felcin geleceğini, çok daha önce belli ettiğine işaret eden uzman, ağız kenarının tuhaf bir bir şekilde eğirilmesi, kolun uyuşması veya bacağın karıncalaşması gibi semptonların çok ciddi olduğunu belirten uzman, bir çok hastanın, hemen doktora gitmek yerine, bu belirtilerin ‘‘kendiliğinden’’ kaybolmasını beklediklerini vurguladı. Dr. Mauritz, felç geçirenlenin üçte birinin bir yıl içinde öldüğünü, diğer üçte birinin ise ağır şekilde sakat kaldığını kaydetti. Dr. Mauritz, büyük hastanelerde ‘‘Stroke Unit’’ adı verilen özel cihazlarla birçok hastanın kurtarılabildiğini de belirtti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle