Gündem Haberleri

  Fehriye'nin davası hızlandırılıyor

  A.A.
  23.01.2006 - 11:35 | Son Güncelleme:

  Belçika'nın Bruges Ceza Mahkemesi, terörist Fehriye Erdal ve terör örgütü DHKP-C üyesi 10 kişiyi Belçika'da işledikleri suçlardan dolayı yargılamaya bugün devam ediyor. Mahkemenin, “hızlandırılmış sürece” geçeceği ve davanın bu ay içinde sonuçlandırılacağı ifade ediliyor.

  Mahkeme, bugünkü oturumunda savunma avukatlarını dinlemeyi sürdürecek. Teröristler, Konokke kenti yakınlarındaki Duinbergen'de yakalanmalarından 6 yıl sonra yargılanıyor. Sabancı Holding Otomotiv Grubu Başkanı Özdemir Sabancı, Toyota-Sa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'nin 9 Ocak 1996 tarihinde öldürülmesi olayının zanlılarından terörist Fehriye Erdal, 26 Eylül 1999'da, Belçika'da, Neşe Yıldırım adına düzenlenen sahte pasaportla yakalanmıştı.

  Belçika, Türkiye'nin iade talebini, idam cezasının yasalardaki varlığı nedeniyle reddetmiş ve bu arada teröristin siyasi sığınma başvurusunu da geri çevirmişti. Erdal, bir yıl kadar hapis yattıktan sonra bir evde gözaltına alındı ve Belçika'da işlediği suçlardan yargılanmasını bekliyor. Bu suçlar arasında silah taşımak, suç örgütü faaliyetlerine katılmak, sahte kimlik kullanmak gibi unsurlar bulunuyor.

  Bruges'deki davada, Erdal ile birlikte, Belçika'da işledikleri suçlardan dolayı “suç örgütü üyeleri” olarak yargılananlar arasında terör örgütünün başı Dursun Karataş da bulunuyor. Sanıklar arasında, Fehriye Erdal ile birlikte ele geçirilen Kaya Saz, Musa Asaoğlu ve Zeki Karaman, bunlarla işbirliği yaptıkları belirlenen Akar Özordulu, İrfan Demirtaş, Hasan Ekici, Nebi Albayoğlu, Zerrin Sarı, Bahar Kimyongür, Aydın Daldal yer alıyor. Terör örgütünün başı Karataş gıyabında yargılanıyor.

  SAVUNMA

  Sanık avukatları, davaya siyasi görüntü kazandırma çabalarını sürdürüyor ve vakit kazanma taktiklerine devam ederek Türkiye'den şahit çağırmak istediklerini söylüyorlar. Türk devletinin de bir avukat tarafından müdahil taraf olarak temsil edildiği davada sanık avukatları müvekkillerinin “siyasi suçlu”, terör örgütü DHKP-C'nin bir “siyasi parti” olduğunu ileri sürüyorlar. Federal Savcı Johan Delmulle, sanık avukatlarının davayı uzatma manevralarını eleştiriyor.

  Türkiye'yi temsil eden Belçikalı avukat Dries Vincken, Savcı Delmulle ile mutabık olduğunu belirtiyor ve dava sürecinde, sanık avukatlarından sonra konuşacağını bildiriyor. Müdahil taraf olan Türkiye, terör örgütünün ve teröristlerin gerçek yüzlerini göstermek amacıyla Belçika adaletine ve kamuoyuna çok sayıda belge aktarıyor.

  TÜRKİYE'DE İŞLEDİĞİ SUÇLARDAN YARGILANMIYOR

  Belçika'nın Gent Mahkemesi, geçen ekim sonunda, terörist Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı Belçika'da yargılanamayacağı yönünde görüş bildirmişti. Gent Mahkemesi, 25 sayfalık gerekçeli kararında, Belçika adaletinin Türkiye'de işlenmiş suçları yargılama yetkisi olmadığını ileri sürdü.

  Sabancı ailesinin avukatı Fernand Schmitz, “son derece saçma” olarak nitelendirdiği karar karşısında derhal Yargıtay'a giderek son itiraz hakkını kullandığını, bunun ardından, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıkladı. Gent Mahkemesi kararında, teröristin Avrupa Terörizme Karşı Mücadele Sözleşmesi çerçevesinde yargılanamamasına gerekçe olarak, Sabancı suikastında kullanılan silahın “tam otomatik” değil, “yarı otomatik” olması gösterildi. Söz konusu sözleşmede, “tam otomatik silah” kullanılan eylemler hedef alınıyor.
  Schmitz, Belçikalı hakimleri “siyasi yaklaşımla” suçlamayı ve ulusal ve uluslararası hukukun ihlal edildiğini söylemeyi sürdürüyor.

  DAVA AŞAMALARI

  Bruges Mahkemesi'nin, “hızlandırılmış süreç” sonunda, bu ay içinde son kararı vermesinin ardından taraflara temyiz yolu açılacak. Adli kaynaklar, Temyiz Mahkemesi'nin kararını Yargıtay'a başvurunun izleyeceğini, bu kurumun “son durak” olacağını ifade ediyor. Teröristlerin Belçika'daki suçlarından dolayı yargılanma süreçlerinin yaz dönemine kadar tamamlanabileceği ifade ediliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı