Gündem Haberleri

  Fehriye’yi, bakan serbest bıraktı

  Zeynel LÜLE/BRÜKSEL
  04.04.2004 - 01:34 | Son Güncelleme:

  Belçika’nın terör örgütü DHKP-C’yle arasındaki ‘şer anlaşma’, yetkili ağızlar tarafından da doğrulandı. Adalet Bakanlığı’ndan bir yetkili, ‘Fehriye Erdal’ı İçişleri Bakanlığı serbest bıraktırdı’ dedi.

  Belçika ile terör örgütü DHKP-C arasındaki ‘şer anlaşma’, dün gelen şok açıklamayla iyice gün yüzüne çıktı. Sabancı suikastı sanığı Fehriye Erdal’ın iadesini isteyen Ankara rahatsız. Belçika Adalet Bakanlığı savcılık sözcüsü, Avrupa’daki seri operasyonlar kapsamında Fehriye Erdal’ın da gözaltına alındığı ortaya çıkınca, İçişleri Bakanlığı’nın devreye girdiğini açıkladı. 

  TERÖR örgütü DHKP-C’ye karşı Avrupa çapında yürütülen operasyonlarda, Belçika’nın örgüte ‘kol kanat gerdiği’ şüphesi dün iyice gün yüzüne çıktı. Özdemir Sabancı cinayeti katillerinden Fehriye Erdal’ın gözaltına alınıp serbest bırakılmasından sonra açıklama yapan örgüt sözcüsü Musa Asaoğlu’nun, ‘Belçika İçişleri Bakanlığı ile güvene dayalı anlaşmamız var’ sözleri, Ankara’da rahatsızlık yarattı.

  ŞER İŞBİRLİĞİ

  Bu açıklamanın üzerinden bir gün geçmesine rağmen, Brüksel’den terör örgütüyle işbirliğini yalanlayan bir açıklama gelmedi. Savcılık sözcüsünün ‘şer işbirliği’ni doğrular yöndeki itirafı ise şaşırttı. Ankara’da üst düzey bir hükümet yetkilisi, ‘Bugüne kadar Türkiye olarak hep savunduğumuz bir görüş vardı; terörizmle mücadelede uluslararası işbirliği. İşte bu operasyonlar da bu işbirliğine verdiğimiz önemin bir sonucu’ dedi. Aynı yetkili, Belçika’nın teröre karşı işbirliği içinde olmamasının rahatsızlık yarattığını sözlerine ekleyerek; ‘Fehriye Erdal’ın iadesini istedik. Ancak hiç bir cevap alamadık’ dedi.

  KANIT SÖZLER

  Adalet Bakanlığı’na bağlı bir savcılık sözcüsü, Hürriyet’e konuşarak korkunç gerçeği itiraf etti: ‘Fehriye Erdal göz hapsinde bile değil. İstediği yere gidip geliyor.’ Önceki gün yapılan operasyonun ayrıntılarını da veren sözcü, ‘İki eve baskın yaptık. Tesadüfen Fehriye Erdal da oradaydı. 8 kişinin ifadesini aldıktan sonra birinin Erdal olduğu ortaya çıktı. Bu aşamada İçişleri Bakanlığı devreye girerek, Erdal’ın serbest bırakılmasını sağladı’ dedi. Sözcü, Erdal’ın gözlem altında olduğunu söylemenin bile güç olduğunu, İçişleri Bakanlığı’nın devrede olması nedeniyle haftalık rutin kontrollerin dahi gevşek tutulduğunu bildirdi. Dün ‘şer işbirliği’ konusunda resmi bir yalanlamanın yapılmaması da, Brüksel-Ankara hattında gerginlik yaratan bir diğer gelişmeydi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı