Gündem Haberleri

  Fehriye Erdal: Özgürlüğümü istiyorum

  Zeynel LÜLE/BRÜKSEL
  26.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DHKP-C üyesi 10 kişiyle birlikte Bruges Ceza Mahkemesi’ne çıkan Fehriye Erdal, Belçika’da çok rahat yaşadığını, burada kalmak istediğini söyledi. Erdal, suçsuz olduğunu iddia ederek, "Özgürlüğümü bekliyorum" dedi.

  TERÖR örgütü üyesi Fehriye Erdal, dün 6 yıl sonra ilk kez katıldığı davası ile ilgili duruşmasında suçsuz olduğunu iddia etti ve "Özgürlüğümü bekliyorum" dedi. Belçika’nın Bruges Ceza Mahkemesi’nde, terör örgütü DHKP-C üyesi 10 kişiyle yargılanan terörist Fehriye Erdal, duruşmalara ara verildiği bir sırada basının sorularını cevaplandırarak, "Belçika’da kalmak ve yaşamak istiyorum" diye konuştu.

  Mahkemede hakimin sorularını da cevaplandıran Erdal, kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Erdal’ın avukatı Paul Bekaert ise müvekkilinin tahliyesini istedi ve müvekkiline yönelik hem Belçika dışında, hem de Türkiye’deki suçlamaların dikkate alınmamasını talep etti.

  SAHTE PASAPORT

  Erdal’
  ın Türkiye’ye iade edilmemesi gerektiğini, can güvenliğinin olmadığını söyleyen avukat Bekaert, mahkemede yargılanan kişilerin suç örgütü üyesi değil, birer siyasi militan olduklarını kaydetti. Avukat müvekkili Erdal’ın, 6 yıl önce Belçika’nın Knokke bölgesinde ele geçirilen silah, bomba ateşleme cihazı ve sahte belgelerden haberdar olmadığını iddia etti ve Neşe Yıldırım adına düzenlenmiş sahte pasaportun ise müvekkilinin güvenliği için gerekli olduğunu savundu.

  İYİ HİSSEDİYORUM

  Bu arada duruşmaya verilen aradan faydalanan basın mensupları yasaklamalara rağmen, Fehriye Erdal’a soru sorabildiler. Erdal, suçsuz olduğunu söyledi. "Belçika’da kendimi çok iyi hissediyorum" diyerek, bu ülkede kalmak ve yaşamak istediğini belirtti. Gözlem altında tutulduğu evde kendince bir şeyler yaptığını, yemek pişirdiğini, kitap okuduğunu, televizyon seyrettiğini anlatan Erdal, ailesiyle görüşmediğini söyledi. "Devrimciyim ve devrimci kalmaya devam edeceğim" diyen terörist, Belçika’da bir evde yaşadığını, adalet ve içişleri bakanlarının emriyle bu evden hiç çıkmadığını iddia etti.

  10 KİŞİ YARGILANIYOR

  Sabancı Holding Otomotiv Grubu Başkanı Özdemir Sabancı, Toyota-Sa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe’nin 9 Ocak 1996’da öldürülmesi olayının zanlılarından Fehriye Erdal, 26 Eylül 1999’da, Belçika’da, Neşe Yıldırım adına düzenlenen sahte pasaportla yakalanmıştı. Bruges’deki davada, Erdal ile birlikte, Belçika’da işledikleri suçlardan dolayı ’suç örgütü üyeleri’ olarak yargılananlar arasında gıyabında terör örgütünün başı Dursun Karataş da bulunuyor. Sanıklar arasında, Fehriye Erdal ile birlikte ele geçirilen Kaya Saz, Musa Asaoğlu ve Zeki Karaman, bunlarla işbirliği yaptıkları belirlenen Akar Özordulu, İrfan Demirtaş, Hasan Ekici, Nebi Albayoğlu, Zerrin Sarı, Bahar Kimyongür ve Aydın Daldal yer alıyor.

  DHKP-C eşliğinde

  DURUŞMAYA gelirken ve mahkeme salonunda çok rahat olduğu görülen terörist Fehriye Erdal’a, terör örgütü DHKP-C’nin sözcülerinden Musa Asoğlu eşlik etti. Erdal gazetecilerin sorularını da çok sakin cevaplandırdı.

  Belçika’yı Konsey’e şikayet

  TÜRK parlamenterler, Bruges Ceza Mahkemesi’nde yargılanan terörist Fehriye Erdal’ı Türkiye’ye iade etmeyen Belçika’yı Avrupa Konseyi’ne şikayet etti. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üyesi Türk parlamenterler, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne konuyla ilgili sözlü soru önergesi sundular. Önergede, "Erdal’ı Türkiye’ye iade etmeyen ve terör suçundan yargılamayan Belçika’nın, Avrupa Konseyi’nin ilkelerini ihlal ettiği" belirtildi.

  Avrupa Konseyi’nin terörle mücadele, adli dayanışma ve suçluların iadesine yönelik sözleşmelerine atıfta bulunulan önergede, Belçika’nın tavrının ortak kamu ve hukuk düzeni hedefine zarar verdiği ve söz konusu sözleşmeleri ihlal anlamına geldiği kaydedildi. Sözlü soru önergesi, Avrupa Konseyi’nin karar organı bakanlar komitesi dönem başkanı Romanya’nın Dışişleri Bakanı Mihai-Razvan Ungureanu tarafından bugün yanıtlanacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı