GeriGündem Fedakár anne
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fedakár anne

Hendek’teki trafik kazasında çevreden yetişenlerin kırdığı otobüs camından iki çocuğunu dışarı atarak kurtaran Gülsüm Çalşimşek kendi hayatını feda etti. Bir diğer anne Ayşe Tekin ise iki çocuğu ile birlikte yanarak can verdi.

ÖNCEKİ gün Hendek İlçesi’nde 14 kişinin yanarak öldüğü trafik kazasında, bir anne iki çocuğunu kurtarmak için kendi hayatını feda etti. Bir diğer anne Ayşe Tekir ise iki çocuğu ile birlikte yanarak can verdi.

Öz Alucra Huzur Şirketi’ne ait Cemil Coşkun yönetimindeki otobüs, kontrolden çıkarak bariyerlere çapıp sürüklenmeye başladıktan sonra alev aldı.

Mazot deposunun tutuşmasıyla alev alev yanmaya başlayan otobüste, memleketi Giresun’daki tatilden dönen 45 yaşındaki Gülsüm Çalşimşek ve iki oğlu da yer alıyordu. Kazayı görüp yardım eden vatandaşların otobüste bazı camları kırması üzerine Gülsüm Çalşimşek, 11 yaşındaki Emre ile 6 yaşındaki Yunus’u kırık camlardan dışarı attı.

ÇUVALLAR ENGELLEDİ

Daha sonra kendisini kurtarmak için kapıya yönelen fedakar anne bu amacına ulaşamadı. Orta kapı boşluğuna tıka basa çuval yığılan otobüs bir anda ölüm tuzağına dönüşmüştü. Fedakar anne diğer 13 yolcuyla birlikte valizlerle alevlerin arasında kaldı ve hayatını kaybetti. Fedakar annenin hafif yaralanan çocukları kaldırıldıkları hastanede ayakta tedavi edildi.

Talihsiz yolcular arasında 32 yaşındaki Ayşe Tekin ile çocukları 8 yaşındaki Ramazan ve 6 yaşındaki Fırat da alevler arasında kalarak yanarak öldü.

Ölen 14 yolcudan kimliği belirlenenn 8’inin isimleri şöyle: Nuran Kirazlı, Faruk Kirazlı, Ayşe Tekin, Ramazan Tekin, Fırat Tekin, İbrahim Hasbal, İpek Hasbal ve Esra Hasbal. Otobüs sürücüsü Cemil Coşkun ile muavin oğlu Mesut Coşkun, dün hendek’te tutuklandı.

Firma yetkililerinin otobüste iki şoför bulunduğunu söylemesine karşın, yolcular Giresun’dan Hendek’e gelene kadar otobüsü 13 saat boyunca aynı şoförün kullandığını ve uyukladığını söylediler.

Çocuklarını kurtardı

Gülsüm Çalşimşek, iki çocuğunu kurtardıktan sonra kaçmaya çalıştı, ancak yine kuralsız davranılarak otobüsün orta kapısına yığılan çuvallar nedeniyle dışarıya çıkamadı ve yanarak can verdi.

14 ölümlü kaza

200 metre sürüklenip sonra alev alan otobüs gösterilen gayrete karşın 14 kişiye mezar oldu.

İç acıtan kazada çocuğu ile birlikte ölen bir diğer anne Nuran Kirazlı oldu. Yanarak ölen Kirazlı ve 12 yaşındaki oğlu Faruk, yılsonu müsameresinde yukarıdaki pozu vermişti.

Orhan SAAT,Mustafa KÜÇÜK Zafer TOKUŞ-Ergün AYAZ-Hakan TURHAN/HENDEK İSTANBUL(DHA)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle