GeriGündem Fed: Toparlanma yetersiz tahvil alımına devam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fed: Toparlanma yetersiz tahvil alımına devam

Fed: Toparlanma yetersiz tahvil alımına devam
refid:16688064 ilişkili resim dosyası

ABD Merkez Bankası (Fed), işsizliği önemli ölçüde azaltacak kadar hızlı ekonomik toparlanma kaydedilememesi nedeniyle 600 milyar dolarlık tahvil alım programında değişikliğe gitmedi.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

 

Bankanın 14 Aralık'ta yaptığı faiz toplantısının tutanaklarına göre yetkililer, geçen yılın son ayına doğru tüketici ve işletmelerin harcamalarının düzeldiğini ve vergi indirimi paketinin ekonomiyi destekleyeceğini düşünüyor.

 

Fed yetkilileri, konut piyasasındaki durgunluğu, harcamaların kısılmasını ve yeterli istihdam yaratılamamasını ekonominin önündeki riskler olarak görüyor.

 

ABD Merkez Bankası yetkililerinin, deflasyon riskinin 'son aylarda kısmen azaldığını' ifade ettiklerinin belirtildiği tutanaklarda, yüksek işsizlik ve fabrikaların halen kapasitesinin altında çalışmasıyla ekonomideki durgunluğun enflasyonu kontrol altında tutacağı kaydedildi.

 

DÜZENLİ OLARAK GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Zayıf istihdam piyasasının işçilerin büyük ücret kazanımlarını görüşme gücünü sınırlandırdığı ifade edilen tutanaklara göre Fed yetkilileri, gelecek aylarda tahvil alımı programının büyüklüğünü ve gidişatını düzenli olarak gözden geçireceklerini söyledi.

 

Tutanaklara göre, Fed yetkilileri ABD ekonomisinin görünümündeki değişimin, tahvil alım programında değişiklik yapılması konusunda değerlendirme yapmak için yeterli olmadığını savunuyor.

 

GÖRÜŞ AYRILIKLARI VAR

Tutanaklar, Fed yetkililerinin ekonominin nereye gittiği konusunda farklı görüşlere sahip olduğunu da gösterdi. Bazı yetkililer 2011 yılında daha iyi birekonomik büyüme beklerken, bazıları ise çok sayıda satılmamış konut bulunmasını, Avrupa'daki borç sorunlarını ve eyaletlere ya da yerel hükümetlere bütçedengesini sağlamaları baskısını ekonominin büyümesi önündeki riskler olarak değerlendiriyor.

 

Banka, geçen yıl 3 Kasım'daki toplantısında, yavaş büyüyen ekonomiye destek vermek ve yüzde 9.8 seviyesindeki işsizlik oranını düşürmek amacıyla 600 milyar dolar tutarında tahvil alımı programı başlatmıştı.

 

Fed, gelecek faiz toplantısını 25-26 Ocak'ta yapacak.

 

EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                

EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

http://twitter.com/HurriyetEkonet  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle