Gündem Haberleri

  Fed faizlerde ve tahvil alımında değişikliğe gitmedi

  Reuters
  27.01.2011 - 10:09 | Son Güncelleme:

  ABD ekonomisinde iyileşmenin görüldüğü ancak bunun istihdamı artırmak için yetersiz olduğunu vurgulayan ABD Merkez Bankası (Fed), faiz oranlarını sabit tutarken, tahvil alım programında da değişikliğe gitmedi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

   

  Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) iki günlük toplantısının ardından, beklentiler dahilinde, gösterge faiz oranları yüzde 0 ile yüzde 0.25 aralığında sabit tutuldu. Böylece, banka, faiz oranlarını Aralık 2008'den bu yana değiştirmemiş oldu.

   

  Toplantının ardından yayımlanan açıklamada, faizlerin "uzun bir süre daha bu seviyede kalacağı" teyit edildi ve Komite'den hiç bir üyenin, bu politikaya karşı olmadığı kaydedildi.

   

  Toplam 600 milyar dolar büyüklüğündeki tahvil alım programının Haziran sonuna kadar sürdürüleceği teyit edilirken, ABD ekonomisindeki büyüme için olumlugöstergeler olduğunun kabul edilmesine karşın, aşırı iyimser bir çerçeve çizmekten de kaçınıldı.

   

  Bu konuda, "Ekonomik iyileşme devam ediyor ancak bu, işgücü piyasası koşullarında ciddi bir iyileşmeyi getirecek düzeyde değil" denildi. Bu açıklama,Aralıkta yapılan ve "ekonomik iyileşme her şeye rağmen işsizliği aşağı çekecek yeterlilikte değil" şeklindeki ifadeye göre, daha iyimser bir söylem olarak algılandı.

   

  Açıklamada, dünyada emtia fiyatlarındaki artışın enflasyonu körükleyebileceği yolundaki endişelerin de paylaşıldığı görüşüne yer verildi.

   

  Fed, 600 milyar dolarlık tahvil alım programıyla, hane halkı tüketimi ve şirket yatırımlarını teşvik etmek ve bu yolla ekonomik toparlanmayı teşvik etmeyi amaçlıyor.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı