GeriGündem FBI Başkanı: Hamas'a terörist bir örgüt olarak davranılması gerek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FBI Başkanı: Hamas'a terörist bir örgüt olarak davranılması gerek

Filistin seçimlerinin ilk sonuçlara göre, El Fetih'in seçime ilk kez katılan Hamas'ın gerisinde kaldığının açıklanmasına tepkiler sürüyor.

İsviçre'nin Davos kentinde yapılan Dünya Ekonomik Forumu'na katılan Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı Robert Mueller, Hamas'ın seçimlerdeki başarısına rağmen terörist bir örgüt olmayı sürdürdüğünü belirterek, aksine ikna oluncaya kadar Hamas'a terörist bir örgüt olarak davranılması gerektiğini söyledi.

AB dönem başkanı Avusturya'nın Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik ise olaysız geçen seçimlerden ötürü Filistinlileri övdü. Plassnik, AB'nin Filistinlilerin bundan sonraki siyasi süreçte Filistinlilere yardım edeceğini kaydetti.
Plassnik, AB'li gözlemcilerin, seçimlerin yüksek katılımla açık ve adil bir biçimde geçtiğini kaydettiğini de sözlerine ekledi.

Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika da Hamas'ın El Fetih'i geride bıraktığı Filistin seçimlerini, “siyasi olgunluk örneği” sözleriyle niteledi.

Buteflika, seçimlerin, İsrail işgaline karşı tarihi ve kahramanca intifadanın meyvesi olduğunu belirterek, Filistinlilerin tüm dünyaya, kendi ülkelerinin işlerini yönetme yetenek ve güçleri olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Dünya Ekonomik Forumu'nun yapıldığı Davos'ta, Filistin seçimlerinin galibi görünen Hamas'ın, iktidarda, sokaklardakinden farklı hareket edeceğini söyledi.

Musa, seçimlerin sonuçlarına karşı gelemeyeceklerini ifade ederek, Hamas, bir hükümet kuracaksa, iktidar koltuğunda, örgütün sokaklardaki halinden farklı bir biçim içinde yönetme, müzakere etme, barış yapma sorumluluğuna sahip olacağını belirtti.

Amr Musa, mart ayındaki seçimlerden sonra iktidara gelecek İsrail hükümetinin, iktidarda kim olursa olsun Filistinlilerle barış görüşmelerini sürdürmesi çağrısında da bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle