Gündem Haberleri

  Fazilet'te kavga

  Hürriyet Haber
  26.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gençler ile yaşlılar arasında içten içe süren kavga, Fazilet Partisi'nin Kurucular Kurulu toplantısında su yüzüne çıktı. Kürsüye gelen FP'nin emanetçi Başkanı Alptekin, genç milletvekillerinin yoğun eleştirileri karşısında, ‘‘Üslüba dikkat edin... Bu sözleri hakaret kabul ederim’’ diye konuştu.

  FP'de bugüne kadar içten içe süren ‘Gençler-yaşlılar’ kavgası sonunda su yüzüne çıktı. FP'nin geçen cuma günü yapılan Kurucular Kurulu toplantısı, genç ve yaşlı kanatların ‘söz düellosuna’ sahne oldu. Yenilikçi genç milletvekillerinin, gelenekçi ve Erbakancı politikacılara karşı başlattıkları sert eleştirileri sürdürmeleri tansiyonu yükseltti. Toplantıya 40'a yakın milletvekilinin de mazeret öne sürerek katılmaması, ‘aksaçlılar’ın yüzlerinin asılmasına yolaçtı. Emanetçi Genel Başkan İsmail Alptekin, genç milletvekillerinin yoğun eleştiri bombandımanı karşısında patladı. Eleştiriler üzerine sinirli bir şekilde kürsüye çıkan Alptekin, isyancı milletvekillerini, ‘‘Üsluba dikkat edin’’ sözleriyle uyardı. Alptekin, genç yenilikçilerin, ‘Fazilet’in daha genel merkez teşkilatı yok. Ama il teşkilatlarımızı kurmamız bekleniyor. Kursak, muhatap olacak teşkilat başkanı yok' eleştirilerine karşılık, sert bir tonda, ‘‘Bu sözleri hakaret kabul ederim. Fazilet'in şu anda görev yapan bir genel merkez yönetimi var. Bu sözleriniz, bu arkadaşlarımızı rencide ediyor’’ diye karşılık verdi. Alptekin'in bu çıkışı karşısında sinirlenen bazı genç kuşak milletvekillerinin, oturdukları yerden ayağa kalkarak, ‘‘Belki hukuken bir yönetim var. Ama biz fiilen yönetim olmasını istiyoruz’’ diye bağırmaları, toplantıda tansiyonun yükselmesine yolaçtı. Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay da, ‘‘Genel Merkez binası bulamıyorsanız, bu işi bize bırakın’’ dedi.

  MANİSALI GENÇLER VE TÜRBAN

  Toplantıda, işkence iddialarıyla kamuoyunun gündemine gelen Manisalı lise öğrencileri de tartışmaya neden oldu. Genç kuşak milletvekilleri, partinin bu konulardaki tutumunu eleştirirken, ‘Demokrasi ve insan haklarından sözedip duruyoruz. Ama bunu ortaya koyamıyoruz. İnsan hakları demek, sadece türbanı savunmakla olmaz. İnsan hakları diyorsak, Manisalı gençleri de savunmalıyız. Bu gençleri savunmadan türbanı savunmanın anlamı olmaz’ görüşünü savundular. Gençler, RP'nin üslubunun yeni partiye yansıtılmamasını da istediler ve ‘‘Dini söylemi birkenarı bırakıp, halkın söylemini kullanalım. Din adamı gibi değil, siyaset adamı gibi davranıp, konuşalım. Cemaat değil, parti görüntüsü verelim. Parti içi demokrasiyi uygulayalım’’ dediler.

  Amblem görücüye çıktı

  Fazilet Partisi Meclis grubunda dün amblem örnekleri görücüye çıkarıldı. Genel Başkan İsmail Alptekin iki klasör halinde eskizleri kürsüden tek tek milletvekillerine gösterip, beğenilerine sundu. Ardından milletvekilleri arasında partinin amblemini belirlemek üzere anket uygulandı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı