Gündem Haberleri

  Fazilet’ten Çiller önergesine destek

  Hürriyet Haber
  15.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eski koalisyon ortakları DYP ile FP'nin arası açılıyor. Refahyol döneminde DYP lideri Tansu Çiller'i, hakkındaki soruşturma talepleri konusunda sonuna kadar destekleyerek aklayan FP, şimdi t avır değiştirdi.

  FP Grup Başkanvekili Abdüllatif Şener, ANAP'ın Çiller'in malvarlığıyla ilgili verdiği soruşturma önergesi konusunda, ‘‘Bu önergede farklı yeni bir takım iddialar var, bu iddiaların tekrar gözden geçirilmesi zarureti var’’ dedi. Şener, TBMM'de dün düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin, ‘‘Çiller ile ilgili malvarlığı önergesinde tavrınız ne olacak?’’ sorusuna şu karşılığı verdi:

  ‘‘Bildiğiniz gibi, şu anda Meclis gündeminde iki tane malvarlığı önergesi vardır. Birisi Tansu Çiller, birisi de Mesut Yılmaz'ın malvarlığı ile ilgili. Yarın, grup toplantımızda konu değerlendirilecektir.’’

  Bu konuda takınacakları tavrı, grup toplantısındaki değerlendirmenin ardından belirleyeceklerini söyleyen Şener, ‘‘Çiller'le ilgili malvarığı önergesinde iktidar döneminizden daha farklı bir tutumunuz mu olacak?’’ sorusuna da, ‘‘Bu önergede, farklı, yeni birtakım iddialar var. Bu iddiaların tekrar gözden geçirilmesi zarureti vardır’’ yanıtını verdi.

  Şener, DYP'nin Meclis'i boykot etme girişimine de sert tepki gösterdi. Şener, ‘‘DYP zaten bugüne kadar ne komisyonlarda ne de genel kurulda milletvekillerini toplayamamış bir parti görünümündedir. 90'dan fazla milletvekili vardır, ama çalışmalara 5-10 milletvekiliyle katılabilmektedir. Boykot edeceğini söylemek bu duruma gerekçe aramaktır. DYP'nin yapması gereken tam kadro Meclis'e gelmektir’’ diye konuştu.

  İRTİCA YASASI İÇİN

  FP ile DYP'nin yol ayrımına gelmesine, DYP'nin Meclis'i boykot etme girişimi neden oldu. FP yönetimi, DYP'nin bu girişimini, hükümet tarafından TBMM'ye sunulan ve bugünlerde ele alınarak yasalaştırılacak irticayla mücadele yasalarına, örtülü destek olarak değerlendirdi.

  DYP'den, bu tasarıların engellenmesi konusunda destek bekleyen FP, DYP'nin Meclis çalışmalarını boykot etme girişimi üzerine, TBMM'de BBP'nin dışında yalnız kalma tehlikesiyle karşılaşmış oldu. Bu durum ise FP'yi, başlangıçta Çiller'le ilgili malvarlığı soruşturma önergesi konusunda kendilerine destek vermeyi planladıkları eski ortakları DYP'ye karşı tavır almaya itti.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı