GeriGündem Fazilet Meclis’i açtıracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fazilet Meclis’i açtıracak

Fazilet Partisi Başkanlık Divanı, Meclis'in toplanması için küskünlerin ihtiyaç duyacağı sayıda milletvekilini Genel Kurul'a sokma kararı aldı. Böylece yarın Meclis'in açılması için yeter sayının bulunamaması ihtimali de ortadan kalktı.

TBMM'nin yarın, küskünlerin girişimi sonucunda seçimleri ertelemek üzere toplanıp toplanamayacağı tartışmasına son noktayı FP koydu.

FP Başkanlık Divanı dün akşam toplanarak, TBMM'nin açılmasını sağlayacak 184 sayısına ulaşılabilmesi için küskünlerin ihtiyaç duyacağı sayıda milletvekilini Meclis Genel Kurulu'na sokma kararı aldı.

Genel Başkan Recai Kutan, Başkanlık Divanı'nın Ankara'da bulunan üyelerini dün Meclis'teki çalışma odasında topladı. Toplantıda, Meclis'in toplanması girişimine başından beri karşı çıkan ve bu konudaki tepkisini göstermek için önceki toplantılara katılmayan Genel Başkan Yardımcısı Cemil Çiçek ikna edilmeye çalışıldı.

Genel Başkan Yardımcıları Ali Coşkun, Abdülkadir Aksu ve Nevzat Yalçıntaş ile birlikte hareket eden Çiçek ikna edilemezken, Kutan geri adım attı ve ‘FP’de çatlak ortaya çıktı' görüntüsü verilmemesi için yarınki oturumda yapılacak ilk yoklamaya parti yöneticilerinin katılmamasını benimsedi. FP bununla ayrıca, ‘Bazı milletvekillerimiz münferiden katıldı’ diyerek, kendisine yönelebilecek ‘Meclis’i FP topladı' eleştirilerinden de kurtulmaya çalışacak.

GRUP SERBEST

Kutan, toplantının ardından yaptığı açıklamada, küskünlerin genel görüşme önerisinin müzakere edilecek önemde olduğunu belirtti. Kutan, ‘Buna büyük ölçüde destek veririz, en azından bazı arkadaşlarımız kendi görüşleri doğrultusunda salona girerler’ diyerek, FP grubunun serbest bırakılarak, Meclis'in açılması için gerekli milletvekili desteğini sağlayacaklarının mesajını verdi. Kutan, Meclis'teki genel görüşmeye de parti olarak katılacaklarını da açıkladı.

FP yönetiminin, Necmettin Erbakan ve Recep Tayyip Erdoğan'ın siyaset yasaklarını kaldıracak Siyasi Partiler Yasası ile TCK'nın 312. maddesindeki değişikliklerin gerçekleştirilmesi halinde seçimlerin ertelenmesine de destek verme eğiliminde olduğu bildirildi. FP yöneticilerinin, küskün milletvekilleri ile bu konudaki pazarlıklarının sürdüğü bildirildi.

ÇİÇEK KARŞI ÇIKTI

Parti yönetiminin bu kararına karşı çıkan Genel Başkan Yardımcısı Cemil Çiçek, ‘Seçimlerin ertelenmesinin aklen, siyaseten, vicdanen ve ahlaken hiç bir gerekçesi yok’ dedi. Çiçek, itirazlarını şöyle sürdürdü:

‘‘Bu grupla hiçbir şey yapılamaz. Çünkü, tek müşterek noktaları seçilemeyecek olmalarıdır.’
Yorumları Göster
Yorumları Gizle