Gündem Haberleri

  Fazilet’e uyarı

  Hürriyet Haber
  30.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, HADEP'e kapatma davasının ardından, şimdi de FP'yi uyarmaya hazırlanıyor. Savaş'ın, FP'ye bir uyarı yazısı göndererek, laikliğe aykırı söz ve faaliyetleriyle tanınan isimlerin ihracını isteyeceği öğrenildi.

  FP'ye göndereceği uyarı yazısıyla ilgili hazırlıklarını sürdüren ve bu çerçevede RTÜK'ten konuşma kasetlerini de isteyen Savaş'ın, 15 kişilik bir isim listesi üzerinde durduğu bildirildi. Savaş'ın, bu isimlerin ihraç edilmesini isteyeceği, aksi halde parti hakkında kapatma davası açılacağı uyarısında bulunacağı belirtildi. Savaş'ın bu hazırlığıyla ilgili bilgiler, kulislere, seçimlerde din istismarı yapılmaması konusunun da ele alındığı Milli Güvenlik Kurulu toplantısının yapıldığı önceki gün akşam saatlerinde sızdı. Savaş'ın uyarı yazısı hazırlığı, siyasi kulisleri karıştırırken, FP'de bomba etkisi yarattı.

  FP üst yönetimi, önceki gece geç saatlere kadar çeşitli kaynaklardan bu bilginin doğruluğunu ve Savaş'ın isim listesini araştırdı. FP'li bir kaynak, ‘‘Duyumlar üzerine konuyu bir çok kaynaktan araştırdık. Ancak bunu doğrulayacak bilgilere ulaşamadık, gelişmeleri bekliyoruz’’ dedi.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, siyasi partilerin faaliyetlerinin sürekli olarak izlendiğini belirterek, ‘‘İhtiyaç duyulduğunda gerekli uyarı yazıları gönderilir’’ bilgisini verdiler. Aynı yetkililer, FP'ye bu aşamada bir uyarı yazısı gönderilmediğini açıkladılar.

  Bu arada, Başsavcılığın üzerinde çalıştığı listede, FP'den milletvekilliğine adaylığını koyan Sultanbeyli Belediye Başkanı Ali Nabi Koçak'ın bulunduğu öğrenildi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı