Gündem Haberleri

  Fazilet, Çiller'den kopuyor

  Hürriyet Haber
  23.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fazilet Partisi, DYP lideri Tansu Çiller ile yolunu ayırıyor. İki eski ortağın yol ayrımına gelmesinde, Çiller'in türban konusundaki son çıkışları en önemli etken oldu. Çiller'in bu çıkışları, FP tarafından, hem, ‘Türban sorununu çözmeye değil, çözümsüzlüğe iten davranışlar’, hem de ‘FP tabanına göz dikme çabası’ şeklinde değerlendirildi.

  İki partiyi yol ayrımına getiren ilk olay, aslında iki partiyi daha da yakınlaştırmayı, hatta bu yakınlaşmayı bir seçim ittifakına dönüştürmeyi hedefleyen ünlü ‘Otağtepe Zirvesi’ oldu. FP Genel Başkanı Recai Kutan'ın, yazar Mehmet Barlas'ın Boğaz'daki yalısında verilen bu yemekli toplantıya Çiller'le birlikte katılması, partisinde büyük tepki gördü.

  FP-DYP ilişkilerinde bardağı taşıran son olay ise Çiller'in, türban savunmasının gerekçesini açıklarken söylediği, ‘Ben türbanı savunmazsam oylar FP’ye gider. Bize gelirse bunları kontrol edebiliriz' sözleri oldu. Kutan, Çiller'e tepki gösteren arkadaşlarını, bu özür telefonunu anlatarak yatıştırmaya çalıştı. Ancak FP'de Çiller'in bu çıkışları, ‘Sorunu çözmeye değil, tam aksine çözümsüzlüğe itme’ ve ‘Böylece de FP’nin tabanından oy toplama' çabaları olarak değerlendirildi.

  FP cephesinde bu gelişmeler yaşanırken, kapatılan RP'nin yasaklı lideri Necmettin Erbakan'ın da eski ortağı Çiller'i defterden sildiği ortaya çıktı. Erbakan, cumartesi günü İstanbul'da Malta Köşkü'nde çok sınırlı sayıda gazeteciyle yaptığı sohbette, DYP'yle ilgili çok şaşırtıcı bir tahminde bulundu. Erbakan, Çiller'in liderliğindeki DYP'nin ancak yüzde 12-13 civarında bir oy alacağını savunurken, bunun en önemli nedeni olarak ise ‘FP’nin, DYP'nin taşra seçmenine hakim olmaya başlamasını' gösterdi.

  FP ise ANAP'la bu sürpriz ‘flörtü’ne tepkisini kaşlarını kaldırıp, ‘Hayırlı olsun, inşallah bu iş koalisyona kadar gider’ diyerek tepki gösteren eski ortağına asıl büyük sürprizi 1 Ekim'de TBMM'de düzenlenecek yeni yasama döneminin başlamasıyla ilgili tören sırasında yapacak. FP, yeni Genel Kurul salonundaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle töreni protesto etmeye hazırlanan DYP'yi bu eyleminde yalnız bırakacak.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı