Gündem Haberleri

  Fazıl Say'dan Mozart'a özel

  Hürriyet Haber
  26.01.2006 - 11:58 | Son Güncelleme:

  Mozart, Beethoven, Bach'ın da aralarında bulunduğu, gerek klasik, gerekse çağdaş bestecilerin eserlerine kattığı yorumla dünyada hayranlıkla karşılanan ünlü piyano sanatçısı Fazıl Say, Wolfgang Amadeus Mozart'ın 250. doğum yıldönümü kutlamaları için özel bir bale eseri besteledi.

  Klasik dönemin önde gelen isimlerinden Mozart'ın doğumunun 250. yıldönümü, başta ülkesi Avusturya'nın başkenti Viyana olmak üzere dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

  Ünlü bestecinin eserlerini yorulmasındaki başarıyla müzik otoritelerinin beğenisini kazanan piyanist Fazıl Say da kutlamalara, Avusturya'daki “2006 Mozart Yılı” etkinliklerini organize eden ”Viyana Kutlamaları Komitesi”nin daveti sayesinde, özel bir besteyle katılacak.

  Bugüne kadar senfoni, konçerto, balad gibi türlerdeki bir çok bestesiyle, bu alandaki başarısını da kanıtlayan Say, “Mozart Yılı” için “Patara” adını verdiği bir bale eseri besteledi.

  Fazıl Say'ın ilk bale eseri olma özelliği taşıyan Patara'nın dünya prömiyeri, “2006 Mozart Yılı” kutlamaları çerçevesinde 2 Şubat'ta Viyana Bale Merkezi'nde yapılacak.

  Say tarafından bestelenen eserin koreografisi ise Viyana Balesi ile birlikte çalışan Tanz Quartier Topluluğu'nun yönetmeni Elio Gervasi tarafından düzenlendi.
    
  BATI İLE DOĞU KÜLTÜRÜNÜN BİLEŞİMİ
   
  Antalya'nın Kalkan İlçesi yakınlarındaki tarihi Patara bölgesinde bestelendiği için ismini buradan alan eser, kullanılan enstrümanlar dolayısıyla doğuyla batının bileşimi niteliğini taşıyor.

  Bestecinin, batı enstrümanları olarak piyanoya ve ses olarak sopranoya yer verdiği eserde, doğu enstrümanları olarak da kudüm ve ney bulunuyor.

  Müziğiyle doğu ve batı arasında köprü kurmayı amaçladığını ifade eden Fazıl Say, organizasyon hizmetlerini yürüten Kadir Dursun Production aracılığıyla yaptığı açıklamada, “kendisinin de Mozart gibi müziğiyle doğu ve batı kültürleri arasında köprüler kurmaya yöneldiğini” belirtti.

  Say, “Patara”nın İlkçağ Anadolu uygarlıklarından Likya'nın başkenti olduğunu ve bu devletin anayasasının Amerika Birleşik Devletleri'nin 1787 yılında kabul edilen Eyaletler Yasası'na örnek olduğunu hatırlatarak, eserine “Patara” adını vererek de bu köprüyü pekiştirmek istediğini” kaydetti.

  Eserinin başlangıç kısmında Mozart'ın “KV 331” eserindeki “Türk Marşı (Alla Turca)” olarak bilinen temadan yararlandığını dile getiren Say, ancak eserin daha sonra başka bir gelişim çizgisi sergilediğini belirtti.
   
  DÜNYA TURNESİNE ÇIKACAK
    
  Eserin seslendirilmesinde piyanoda Fazıl Say'ın yanı sıra kudümde Aykut Kölerli, neyde Cemalettin Biçer ve soprano Burcu Soysev'in yer alacağı bale, Tanz Quartier Topluluğu'ndan iki dansçı tarafından sahnelenecek.

  “2006 Mozart Yılı” yılı için özel olarak bestelenen “Patara” balesinin, Viyana'daki 2 ve 3 Şubat'ta sahneye koyduktan sonra düzenlenecek dünya turnesiyle Türkiye'nin yanı sıra Avrupa ve Asya'da bir çok ülkeye götürüleceği bildirildi.
    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı