Gündem Haberleri

  Fatma Türk: Aylanur affın simgesi

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ulaş ÖZDEMİR/ TRABZON,(DHA)

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türkün eşi Fatma Türk, affın simgesi olarak nitelendirelen Aylanur için, ``O, cezaevlerinde kalan 2-7 yaş grubundaki çocukların anaokuluna gitmesini sağladı. Aylanur bu anlamda bir simge oldu'' dedi.

  Telefonla DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Fatma Türk, Trabzon Cezaevi'ni 3 yıl önce ziyareti sırasında karşılaştığı, daha sonra af fikrini gündeme getiren Aylanur'un ve annesi Emine Karabulut'un durumunun kendisini çok üzdüğünü ifade etti. Fatma Türk, ``Rahşan Hanımın, "Affın simgesi baklava çalan çocuklardır" cümlesine aynen katılıyorum. Ancak Aylanur'un durumu başka. Onu tanıdığım zaman daha 1.5 yaşındaydı. Onun cezaevinde kalmasına gönlüm razı olmazdı. Kreşe gönderdik, dünyayı, ağaçları ve doğayı tanıdı. Aylanur'dan sonra cezaevlerinde kalan 2-7 yaş arasındaki çocuklar da anaokuluna gitmeye başladı. Aylanur, cezaevinin dört duvarından gündüzleri kurtuldu, gece tekrar annesinin yanına döndü. Diğer çocuklar da aynı şekilde oldu. Aylanur bu anlamda bir simge oldu. Çünkü cezaevlerindeki diğer arkadaşlarının anaokuluna gitmesini sağladı. O, daha bir çocuk. Sevgiye ve şefkate ihtiyacı var'' dedi.

  Eşi Adalet Bakanı Hikmek Sami Türk'ün af kanunu sadece teklif olarak hazırladığını vurgulayan bayan Türk, ``Diğer tüm aşamalar liderlere aittir. Kamuoyunda mağdur yakınlarının affa karşı duyduğu tepkiler için bir yorum yapmak istemiyorum. Ülkeye hayırlı olsun'' diye konuştu.

  ``Eşiniz zaman zaman istifa noktasına geliyor. Bu konu sizi nasıl etkiliyor?'' yönündeki bir soruya ise Türk, ``Eşim görev yapabileceği yere ve gidebileceği yere kadar gider'' diye yanıt verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı