GeriGündem Fatma ebenin görev aşkı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fatma ebenin görev aşkı

Fatma ebenin görev aşkı
refid:15125247 ilişkili resim dosyası

Ebe Fatma Elden, lojman olmadığı için her gün işe geliş gidişte 6 kilometresi yaya olmak üzere 66 kilometre yol kat ediyor.

FATMA EBENİN İŞE GİDİŞ-GELİŞ ÇİLESİ

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinin bir köyünde ebe olarak görev yapan Fatma Elden, lojman olmadığı için her gün işe geliş gidişte 6 kilometresi yaya olmak üzere 66 kilometre yol kat ediyor.

Siverek ilçe merkezine 33 kilometre uzaklıktaki Ergen köyünde bir hayırseverin yaptırdığı sağlık ocağında bir yıldır görev yapan ebe Fatma Elden, sabah erken saatlerde Adıyaman-Siverek hattında çalışan minibüslerle yola çıkarak, köy merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki bir noktada iniyor. Elden, kalan 3 kilometrelik yolu, aynı sağlık ocağında görev yapan sağlık memuru Seyitali Tur ile birlikte yaya olarak kat edip, görev yerine ulaşıyor.

Elden mesai bitiminde de rast gelirse köylülerin aracıyla yoksa yaya olarak ana yola çıkıp, minibüsle ilçe merkezine dönüyor. Ebe Elden, sağlık memurunun izinli ya da raporlu olduğu zamanlarda, köy ile ana yol arasında mesafeyi tek başına yürüyor.

Sağlık ocağında doktor bulunmuyor

Elden, işe bu şekilde gidip gelmekte oldukça zorlandığını ifade ederek şunları anlattı:

“Doktorun bulunmadığı köy sağlık ocağında ben ve sağlık memuru arkadaşım Seyitali Tur görev yapıyoruz. Lojman olmadığı ve köyde kalma imkanımız da olmadığı için her gün ilçe merkezine gidip gelmek zorunda kalıyoruz. Çoğu zaman gidiş gelişlerde 3'er kilometre olmak üzere yolun 6 kilometrelik mesafesini yaya kat ediyoruz.”

Tedavi için sağlık ocağına gelen köylü kadınlardan Elvan Ötlü de sağlık ocaklarının geçen yıl hayırsever bir vatandaş tarafından yaptırıldığını, tayin olan doktorların lojman olmadığı için burada kalmadıklarını söyledi. Ötlü, “Sağlık ocağına lojman yapılmasını istiyoruz. Fatma Ebe bize hizmet için her gün yaya gidip geliyor. Bu fedakarlığından dolayı köylü kadınlar olarak ebemizin ismini Melek Ebe koyduk” dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle