Gündem Haberleri

  Fatih’te dehşet

  Çetin AYDIN / İSTANBUL
  01.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fatih'te 46 yaşındaki Nazan Öncel, 7 yıl önce hayatını kaybeden annesinin cesedini yatağında bekletti. Olayın ortaya çıkması mahalle sakinlerini dehşete düşürdü. Uzmanlar olayı psikolojik açıdan değerlendirdi ve uyardı: Türkiye kendini bunlara hazırlasın. Bu tür olayları daha çok duyacağız çünkü çocuklar internet yüzünden git gide yalnızlaşıyor.

  “TÜRKİYE KENDİNİ BUNLARA HAZIRLASIN”
  Yaşam Hastanesi’nden psikolog Ayten Soysal olayı Hurriyet.com.tr’ye şöyle değerlendirdi: Bu örnekteki kişi klinik bir vaka. Bunun altında şizofreni olabilir çok büyük bir ihtimalle. Farkedilmemesi çok ilginç. Muhtemelen majör depresyon geçirmiş daha önce. Bunun sonucu olarak içine kapanıklık, asosyallik, kendini dışlama.

  Kalıcı bir hastalığın olduğuna inanıyorum. Aileden kalma, genetik bir rahatsızlık da söz konusu olaiblir.

  Evde tek çocuk olması, daha önce yaşadığı ayrılık acıları hepsi tetiklemiştir ancak bunun asıl sebebi altta yatan psikiyatrik, ciddi bir hastalık.

  Mesela anne-baba tutumu da çok önemli, tek çocuksa ve çok üstüne düşülmüşse, aşırı kollamışlarsa bu da etkili olmuştur.

  AİLELER BUNLARA DİKKAT ETSİN

  Aslında ciddi psikiyatrik rahatsızlıklar 6 aylıkken bile bakışlarla kendisini belli edebilir. Aşırı içe kapanıklık, aşırı bencillik, aşırı hiperaktivite varsa dikkat. Aman komşumun oğlu da böyleydi diyip geçmesinler. Tek çocuktur şımarık olması normal demesinler. Her şeyin aşırısı tehlikelidir. Asosyallik, takıntılı olma, tikler, içe kapanıklılık, hiperaktiviteye dikkat.

  İLERİDE BUNLARI DAHA ÇOK DUYACAĞIZ

  Ancak Türk toplumu kendini hazırlasın çünkü ileride bunları daha çok duyacağız. Çocuklar sadece bilgisayardan iletişim kuruyor, kimseyle yüz yüze gelmiyor. Evde bir tek anne babayı gördüğü için asosyalleşiyor. Anne babaya aşırı bağlanma olabilir.
  Yataktaki kemikleri bulan hurdacı Hasan Çetinkaya, "Yorganı kaldırınca kemikleri gördüm. Neye uğradığımı şaşırdım. Anlamakta zorluk çektim. Korku ve dehşete kapıldım. Korku filmi gibiydi. Koşarak dışarı kaçtım" dedi.

  Şehremini’de 3 katlı bir apartmanın en üst katında oturan Nazan Öncel dün bozuk olan buzdolabını satmak için hurdacı Hasan Çetinkaya’yı dün öğlen saat 12.00 sıralarında evine çağırdı. Eve giden Çetinkaya, üzerinde yorgan örtülü kanepeyi de almak istedi. Nazan Öncel’in itirazına rağmen yorganı kaldıran Çetinkaya, tamamen çürümüş, kemikleri kalmış cesedi görünce dışarı kaçıp polise haber verdi. Eve gelen polisler 88 yaşındaki annesi Emine Öncel’i 7 yıl önce vefat ettiği yatağında olduğu gibi bekleten Nazan Öncel’i gözaltına aldı. Üzerinde hırkası bulunan kemikler otopsi için Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

  VAHŞETİN YAŞANDIĞI O EV/ FOTO GALERİ

  ANNESİNİN CESEDİNİ YATAĞINDA BEKLETTİ / WEB TV

  Annesiyle konuşuyordu

  Hurdacı Hasan Çetintaya, "Sokaktan 'hurdacı' diyerek geçiyordum. Beni çağırdı. Eski bir buzdolabı olduğunu söyledi. Yukarı çıktım. Ev çok dağınık ve çok kötü kokuyordu. Başka eski eşyalarda vardı. Benim dikkatimi eski kanepe çekti. Almak istedim. 'Hayır olmaz' dedi. Bütün bu konuşmalar olurken annesiyle konuşuyor ve 'Anne birşey yok, eski eşyaları satıyorum. Sen rahat uyu' diyordu. Ben de kanepeye bakmak için yorganı kaldırdım. Keşke kaldırmasaydım. Bir anda kemikleri gördüm. Kafatasının üzerinde saçlar vardı. Vücut kemiklerinde ise hırka vardı. Neye uğradığımı şaşırdım. Korku filmi gibiydi. Çok dehşet vericiydi. Koşarak dışarı kaçtım ve polisi aradım" dedi.

  Mahalleli dehşet içinde

  Nazan Öncel'in 7 yıl annesinin kemikleriyle yaşaması onu tanıyan mahalleliyi dehşete düşürdü. Bir mahalle sakini, "Sürekli annesinin nerede olduğunu sorardık. 'O hasta yatıyor ama iyi' derdi. Yani bu kadar zaman burada kalacak ve hiç koku olmayacak. İnanılır gibi değil. Şaşkınlık, hayret ve dehşet içindeyiz" dedi. Başka bir mahalle sakini ise, biz sokaktan geçerken bazen eve bakardık o zaman bize bağırır ve ,"Bakmayın, niye bakıyorsunuz. Defolun" diye çıkışırdı" dedi.

  Aileyi tanıyan bir mahalleli, "Öncel ailesi 1969 yılında Isparta'dan İstanbul'a geldi. Baba Naci Öncel, 20 yıl önce vefat etti. Onun vefatından sonra zor yıllar geçirdiler. Nazan birini sevdi ancak evlilik olmadı. Bu olay onun psikolojisini alt üst etti. Sanırım bu olayın etkisiyle böyle bir olayın içine girdi" dedi.

  Kış ayında ölmüş olabilir

  Polis, olay yerinde yaptığı incelemede, Emine Öncel'in kış ayında vefat ettiğini düşündüklerini çünkü üzerinde bir hırka bulunduğunu, bu nedenle de çevreye az koku yaymış olabileceğini söyledi. Ayrıca cesedin bulunduğu evin apartmanın son katı olmasının da kokunun alt katlara yayılmasının önüne geçebileceğini belirtti. Polis, Nazan Öncel’in akli dengesinin yerinde olmadığı, 20 yıl önce ölen babasından bağlanan 275 TL yetim aylığı ile geçindiğini belirtti.

  "ANNESİNİN CESEDİNE GELİNLİK GİYDİREN DE VAR"

  Dehşet veren olay ile ilgili hurriyet.com.tr'ye konuşan psikiyatrist Prof. Dr. Kemal Arıkan bu tür olayların patolojik bir davranış olduğunu belirterek, annesi ile arasındaki ilişkiyi incelemek lazım dedi.

   

  Prof. Dr. Arıkan şöyle değerlendirdi: Gerçeklerle bağlantıyı kesmiş, ölümü kabullenememe durumu. Burada canlılığı sürdürme çabası var buna daha önce yaşadığı ayrılık acıları sebep olmuş olabilir.

   

  Babasını kaybetmesi, diğer durumlardaki ayrılık acıları ağır gelmiş olabilir ve buna bir çeşit savunma geliştirmiştir. 

   

  Patolojik bir davranış. Hastada davranış bozukluğu olabilir. Annesi ile arasındaki ilişkiyi incelemek lazım. 

   

  Bir psikiyatrik muayeneden geçmesi lazım. Buna benzer bir hastam olmuştu annesi öldüğünde herkes depresyona girerken o manik epizod olmuştu. Çok neşelenmişti. Annesinin cesedine gelinlik giydirdi sakladı ve o şekilde yakalandı. Manik epizod geçirdiği anlaşılmştı. Semptom olarak ortaya çıkmıştı.  

   

  Bu kişidede psikotik davranış bozukluğu var. Şizofrenik paranoid bir bozukluk olabilir.

   

  ONU HAYATTA TUTAN TEK NESNE ELİNDEN ALINACAĞI İÇİN İNTİHAR EDEBİLİR

   

  NPISTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Uzm. Dr. Alper Evrensel de yaptığı değerlendirmede bu vakadaki hastanın annesi hayattayken annesiyle kurduğu ilişkinin sorunlu olma olasılığının yüksek olduğunu belirtti. Dr. Evrensel olayı şöyle değerlendirdi: "Anneye aşırı bağlılık ve ölümü kabullenememe neticesinde çeşitli psikotik (dünya gerçekleri ile bağdaşmayan) davranışlar ortaya çıkabilir. Geçtiğimiz sene annelerinin ölümü sonrasında intihar eden 4 kardeşin durumu gibi.  Burada da aşırı bağlılık olduğu ve ölümün yadsındığı açıkça görünüyor. Annenin sağlık durumunu soranlara ölmüş olduğu halde yaşadığını ve hasta yattığını söylüyor. Mutlaka psikiyatri hastanesinde yatırılarak detaylı tetkik edilmeli ve konulan teşhis ışığında tedavi edilmelidir. Zira annesinin cesedinin alınarak gömülmesi sonrasında onu hayatta tutan tek nesne de elinden alınmış olacağı için intihar riski mevcuttur."

   

   

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı